piątek, 12 lutego 2021 13:41

Najstarsza Małopolanka obchodzi urodziny. Ma... 110 lat!

Autor Marzena Gitler
Najstarsza Małopolanka obchodzi urodziny. Ma... 110 lat!

Pianistka, Wanda Szajowska, mieszkanka Krakowa i najstarsza mieszkanka Małopolski obchodzi dziś 110 urodziny. Z tej okazji nie zabrakło niespodzianek, a wojewoda Łukasz Kmita uhonorował ją Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.  

Medal w imieniu prezydenta wręczył jubilatce wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jestem niezmiernie dumny z tego, że mogę dziś wręczyć Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobie o tak pięknym  życiorysie. Pani Wanda, nasza dostojna 110-letnia jubilatka, jest dla  nas drogowskazem. Możemy się od niej tak wiele  nauczyć. Szczególnie wymowna jest jej miłość do Ojczyzny, którą  wyrażała przede wszystkim poprzez muzykę, jako wspaniała pianistka i  zasłużony pedagog – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Za wzglądu na pandemię tegoroczną uroczystość zorganizowano pod oknem mieszkania jubilatki. Nie zabrakło gromkiego "200 lat", kwiatów, balonów z liczbą 110 i ulicznego mini koncertu, na którym zagrano piosenkę "Tylko we Lwowie".

"Pani Wanda, najstarsza Krakowianka obchodzi dzisiaj rocznicę urodzin... 110 urodzin! Z tej okazji odwiedziliśmy ją z kwiatami, lwowską muzyką, a Pan Wojewoda Łukasz Kmita wręczył odznaczenie. Wydarzenie zorganizował Maciek Krzyżanowski. Pani Wanda zagrała nam na fortepianie piękny koncert, bo mimo pewnych trudności wynikających z wieku dalej gra. Cieszę się, że mogłem po raz kolejny uczcić jej urodziny - napisał na Facebooku wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Pani Wanda, najstarsza Krakowianka obchodzi dzisiaj rocznicę urodzin... 110 urodzin! Z tej okazji odwiedziliśmy ją z...

Opublikowany przez Michała Drewnickiego Piątek, 12 lutego 2021

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W 1931 roku z wynikiem celującym ukończyła tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W czasie II wojny  światowej brała udział w podziemnych wieczornicach  patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina,  podtrzymując ducha patriotyzmu wśród uczestników polskiego ruchu oporu. W  1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj  podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu  Jagiellońskiego, które – jak we Lwowie – ukończyła również z  wyróżnieniem. Przez kolejne lata pasję do muzyki starała się zaszczepić  młodym pokoleniom. Z bezinteresownością i oddaniem uczyła dzieci w  klasie fortepianu w krakowskich placówkach.

Pani Wanda do dziś, pomimo tak zaawansowanego  wieku, każdego dnia siada do swojego lwowskiego fortepianu. Gra na ukochanym instrumencie pozwala jej wrócić wspomnieniami do pięknych  chwil z młodości. Będąc członkinią Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, wspiera rodaków, którzy pozostali  poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Nieco ponad rok temu najstarszą Małopolankę odwiedził prezydent RP Andrzej Duda.

foto: Michał Drewnicki, MUW

Kraków

Kraków - najnowsze informacje