wtorek, 12 kwietnia 2022 11:57

Paraliż ruchu lotniczego na święta? Co z krakowskim lotniskiem w Balicach?

Autor Marzena Gitler
Paraliż ruchu lotniczego na święta? Co z krakowskim lotniskiem w Balicach?

- Przez ostatnie kilka dni odnotowujemy opóźnienia w ruchu lotniczym, zwłaszcza przy wylotach. To są opóźnienia od 10 do 30 minut - mówi Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport. Zapytaliśmy jak funkcjonuje krakowskie lotnisko i czy w Balicach widać skutki problemów, z którymi boryka się lotnisko Chopina w Warszawie.

Polska Kontrola Ruchu Lotniczego boryka się z masową absencją kontrolerów lotów. Jak zapowiada portal infor.pl w maju 2022 r. przewidywany jest paraliż ruchu lotniczego nad Polską. Wszystko to za sprawą sporu zbiorowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego i odejściem większości kontrolerów ruchu lotniczego z pracy.

Od kilku dni z problemami zmaga się Lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie występują opóźnienia z powodu strajku kontrolerów lotów. Tak było przez cały weekend. Związkowcy, którzy w ramach strajku biorą L4 i składają wymówienia, domagają się nie tylko podwyżek, ale przede wszystkim lepszej organizacji i poprawy bezpieczeństwa pracy.

Jak strajk wpływa na funkcjonowanie Kraków Airport w Balicach? - Przez ostatnie kilka dni odnotowujemy opóźnienia w ruchu lotniczym, zwłaszcza przy wylotach. To są opóźnienia od 10 do 30 minut. Zdarza się także, że samoloty przylatują też wcześniej. Opóźnienia nie wpływają znacząco na przepustowość w terminalu - mówi Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport. -  Cały czas jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi instytucjami i urzędami, w tym Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także z  przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze" oraz z pozostałymi zarządzającymi lotnisk w sprawie aktualnej sytuacji w ruchu lotniczym. Wspieramy pasażerów na każdym etapie podróży, jeśli chodzi  o komfort i bezpieczeństwo, a pandemia nauczyła nas jeszcze lepszego  zarządzania w sytuacji kryzysowej - uspokaja Natalia Vince.

Jak dowiadujmy się w rozmowie z przedstawicielką lotniska pasażerowie Airport Kraków korzystają w sezonie Lato 2022 z oferty 143 połączeń #PROSTOzKRAKOWA. - Przed nami okres świąteczny oraz majówka, gdy ruch pasażerski będzie jeszcze większy - mówi Natalia Vince.  

Sytuacja na polskim niebie może pogorszyć się jeszcze po 1 maja. W związku ze złożonymi wypowiedzeniami liczba kontrolerów w Warszawie może zmniejszyć się z 208 do 33. Z informacji prasowych wynika, że część polskiego ruchu lotniczego mogą przejąć lotniska u naszych sąsiadów. Jak sytuacja wpłynie na funkcjonowanie lotniska w Balicach? Czy może przyjąć samoloty, które miały wylądować w Warszawie? - W miarę możliwości operacyjnych lotniska przyjmujemy też dodatkowe samoloty - mówi Natalia Vince.

Konflikt między kontrolerami ruchu a Polską Żeglugą Powietrzną trwa od zeszłego roku. Od 23 grudnia 2021 r. toczy się spór zbiorowy Związku Zawodowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z kierownictwem Agencji. Związkowcy zarzucają, że za zgłaszane nieprawidłowości spotykają ich szykany, co poskutkowało składaniem wypowiedzeń. Domagają się nie tylko podwyżek, ale przede wszystkim lepszej organizacji pracy. Na dziś zapowiadane są kolejne rozmowy między związkowcami a Agencją.

fot. Fb. Kraków Airport

Kraków

Kraków - najnowsze informacje