wtorek, 27 grudnia 2022 14:46

Patostream na wyciągnięcie ręki. Czy wiesz, co ogląda twoje dziecko w internecie?

Autor Głos 24
Patostream na wyciągnięcie ręki. Czy wiesz, co ogląda twoje dziecko w internecie?

Telefony komórkowe, tablety i komputery z dostępem do internetu to nie tylko źródła wiedzy i rozrywki. Coraz bardziej popularne są transmisje na żywo, w tym te niebezpieczne. Co to jest patostream i jak uchronić przed nim swoje dziecko?

Popularne wśród dzieci i młodzieży

Patrostreamto transmisja na żywo prowadzona w internecie (na platformach takich jak YouTube, Twitchu czy Facebook), w której pojawiają się treści i zachowania patologiczne. Upijanie się przed kamerą, znęcanie się nad innymi lub nad zwierzętami, bicie – to tylko niektóre z zachowań, na jakie patrzą oglądający live’y – czyli transmisje w czasie rzeczywistym. Ich autorzy zarabiają na tym krocie, a dodatkowo zbierają tzw. „donajty” czyli darowizny od widzów, często wymuszając je - proponując za nie odczytanie przesłanego komentarza czy wykonanie określonej rzeczy.

Patostreamerom nie przeszkadza, że to co robią może narazić kogoś na niebezpieczeństwo. Robią rzeczy szokujące, dopuszczają się też przestępstw w tym przemocy. Niestety, bardzo często ich fanami stają się dzieci i nastolatkowie. Może wśród nich być również twoje dziecko. Z raportu sporządzonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wraz z Orange z 2019 r, aż 37 proc. nastolatków w wieku od 13 do 15 lat miało styczność z patostreamami, a 15 proc. ogląda je codziennie lub prawie codziennie. Z badań wynika, że patotransmisje są popularne już wśród dzieci w wieku 10-12 lat. Najmłodsi użytkownicy internetu poszukują tam autorytetów. Często zostają nimi ci, którzy są popularni w sieci w tym patostreamerzy.

Dlaczego to oglądają?

Dlaczego patostreamerzy są tak popularni wśród młodzieży? Bo robią rzeczy zakazane, łamią wszelkie normy. Udział w ich transmisjach może dawać złudę wolności. Jeśli oglądają je rówieśnicy – wybryki patostreamerów są tematem do rozmów, żartów, dają poczucie przynależności i akceptacji w grupie fanów. Wśród nieco starszych widzów oglądanie ludzi uzależnionych, dewiantów czy cierpiących na zaburzenia psychiczne staje się łatwym sposobem na dowartościowanie się. Młodzi dorośli wyjaśniają, że oglądanie live’ów to ich sposób na „odmóżdżenie się”, czyli relaks.

Niebezpieczne dla najmłodszych

Patostreamy są największym zagrożeniem dla najmłodszych. W oglądających patologiczne treści dzieciach następuje przesunięcie granic i to co jest naruszeniem zasad mogą zacząć uznawać za normalne, a nawet naśladować swoich idoli. Dzieci mogą też chcieć się spotkać „na żywo” z oglądanym „bohaterem” i stać się ofiarą jego działań.

Eksperci z Fundacji Orange przypominają, że najlepszą formą ochrony przed niebezpiecznymi treściami w internecie jest budowanie relacji zaufania z naszym dzieckiem, a gdy zorientujemy się, że korzysta z nieodpowiednich stron czy relacji patostreamerów – spokojna rozmowa na ten temat.  Pomocne są też różne narzędzia do kontrolowania aktywności dzieci w sieci, blokady rodzicielskie i chroniące przed nieodpowiednimi dla dzieci treściami programy. Zawsze można też porozmawiać o tym z wychowawcą czy pedagogiem w szkole. Najważniejsze, aby nie bać się zareagować.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka