piątek, 8 kwietnia 2022 11:39

Pędził w terenie zabudowanym! Nowosądeccy policjanci złapali prawdziwego rekordzistę

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Pędził w terenie zabudowanym! Nowosądeccy policjanci złapali prawdziwego rekordzistę

Policjanci sądeckiej drogówki zatrzymali do kontroli mężczyznę, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 105 km/h. Jak się później okazało kierowca miał w organizmie blisko 1 promil alkoholu.

4 kwietnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej komendy prowadzili statyczną kontrolę prędkości na ulicy Witosa w Nowym Sączu. Około godziny 19:30 ich uwagę zwrócił samochód marki Land Rover, którego kierowca poruszał się w terenie zabudowanym zdecydowanie za szybko. Podczas pomiaru prędkości okazało się, że mężczyzna przekroczył limit o 55 km/h, dlatego policjanci natychmiast zatrzymali pojazd do kontroli. W trakcie prowadzonych czynności mundurowi od razu wyczuli od 30-letniego sądeczanina woń alkoholu, a badanie trzeźwości potwierdziło ich przypuszczenia – mężczyzna miał w organizmie prawie 1 promil alkoholu.

Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a do sądu zostanie skierowany wniosek o jego ukaranie w związku z przekroczeniem prędkości. 30-latek odpowie także za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grożą mu poważne konsekwencje.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. złotych do 60 tys. złotych,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje