czwartek, 30 czerwca 2022 14:33

Piękny i funkcjonalny dom? Tak, ale bez projektu ani rusz

Autor kal
Piękny i funkcjonalny dom? Tak, ale bez projektu ani rusz

Każdy, kto ogląda programy o budowie i remontach domów, wie, że najważniejszy jest projekt. Ale jaki projekt wybrać, skoro dostępnych jest obecnie kilkanaście tysięcy projektów? Co powinien zawierać dobry projekt domu? Który będzie dla nas najlepszy?

Budowa domu jednorodzinnego coraz łatwiejsza

Kiedy ceny wynajmu mieszkań i ceny nieruchomości szybują w górę, warto przekalkulować, czy nie opłaca nam się jednak bardziej wynieść z miasta i znaleźć swoje miejsce na ziemi we własnym domu. Tym bardziej, że idą ułatwienia. Obecnie już na dom do 70 m2 powierzchni użytkowej nie jest wymagane pozwolenia na budowę, a rząd przymierza się, aby od 2023 roku uprościć formalności i będzie można budować domy jednorodzinne bez zezwolenia już bez względu na ich powierzchnię. Warto więc poszukać działki, lub jeśli już ją posiadamy, wybrać najbardziej optymalny projekt naszego wymarzonego domu.

Budowa domu jest poważną i kosztowną inwestycją. Często to inwestycja na lata, nie tylko dla nas, ale dla naszej rodziny. Dlatego warto realizować ją krok po kroku, a pierwszym i najważniejszym z pewnością jest wybór odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem naszych wymagań, jak zgodności z lokalnymi przepisami wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Budowa domu od a do z daje nam gwarancję, że wszystko, co się w nim znajdzie, będzie dokładnie dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Warto pamiętać, że choć kosztowne jest już samo wybudowanie domu, wydatki na tym się nie kończą. Nasz dom trzeba utrzymywać, opłacać podatki, płacić za energię, nieczystości, odpady i odkładać środki na przyszłe remonty.

Gotowy projekt – szybka i łatwa droga do budowy domu

Gdy szukamy idealnego pomysłu na dom, pomocą są łatwo dostępne gotowe projekty domów. Ponad 10 tysięcy projektów można znaleźć na stronie extradom.pl. Projekty domów na Extradom podzielone są na kategorie, dzięki czemu szybko znajdziemy ten, który pasuje do naszej działki i preferencji. Są tam projekty domów od 35 m2 do powyżej 200 m2 powierzchni użytkowej. Możemy wybrać liczbę kondygnacji, układ dachu, rodzaj konstrukcji (np. murowane, szkieletowe, drewniane a nawet z bali). To znacznie ułatwia poszukiwania i oszczędza nasz czas. Dodatkowym atutem jest to, że gotowe projekty domu są dużo tańsze niż zamawiane indywidualnie u architekta. Nawet, jeśli trzeba będzie je nieco dostosować do naszych potrzeb.

Przed decyzją o budowie domu powinniśmy oszacować nasz budżet i ustalić, jak będzie finansowana budowa – czy za gotówkę, czy na kredyt. Jeśli tak - potrzebujemy znaleźć optymalną ofertę bankową i zawrzeć odpowiednią umowę, co wymaga czasu.

Projekt dopasowany do naszej nieruchomości

Zanim przystąpimy do poszukiwania najlepszego projektu domu musimy zapoznać się z wymogami dotyczącymi naszej działki. Analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy, ustalonych przez gminę dla danej działki, ustali istotne warunki jakie musi spełniać nasza inwestycja. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić nam zasady, które musimy spełnić np.: maksymalną powierzchnię zabudowy działki, stosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji budynku, wysokość budynku czy maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku. Ważną informacją będzie to, czy możemy skorzystać z mediów takich jak wodociąg, kanalizacja czy musimy sami wybudować studnię, oczyszczalnię przydomową czy szambo na naszej działce

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka