czwartek, 16 maja 2024 14:27

Pierwsza taka operacja. Lekarze z krakowskiego szpitala dokonali replantacji odciętej ręki

Autor Katarzyna Jamróz
Pierwsza taka operacja. Lekarze z krakowskiego szpitala dokonali replantacji odciętej ręki

– Sukcesem zakończyła się operacja pacjenta, który trafił do naszego szpitala po urazie ręki piłą mechaniczną, powodującym przerwanie wszystkich tkanek miękkich, w tym naczyń i nerwów – poinformowali przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego z sukcesem przeprowadzili operację replantacji ręki. Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w krakowskiej placówce. Jak przekazali przedstawiciele szpitala, pacjent stracił kończynę podczas pracy z piłą mechaniczną.

Pacjent odzyskał utraconą rękę

Do replantacji kończyny – czyli zabiegu ponownego zespolenia całkowicie amputowanej części ciała, przywracającego ukrwienie, unerwienie i funkcję - przystąpił niezwłocznie wielodyscyplinarny zespół. Po rekonstrukcji tętnic kończyny z żyły własnej przez chirurgów naczyniowych (dr Jerzy Krzywoń, dr Katarzyna Zbierska-Rubinkiewicz) i odzyskaniu jej ukrwienia, zespół neurochirurgów (dr Roger Krzyżewski, dr Kornelia Kliś) metodami mikrochirurgicznymi zespolił przecięte nerwy obwodowe, a następnie zespół ortopedów (dr Mateusz Zalewski, dr Klemens Machajewski) zespolił rozcięte mięśnie i ścięgna oraz wykonał fasciotomię – nacięcie powięzi.

– Była to pierwsza tego typu operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jesteśmy dumni, że zakończyła się sukcesem, a pacjent w ciągu dalszej hospitalizacji odzyskał znaczną część funkcji operowanej kończyny – poinformowali przedstawiciele placówki. Pacjenta czeka wielomiesięczna rehabilitacja, dzięki której możliwy będzie powrót do pełnej sprawności uszkodzonej ręki.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka