piątek, 18 grudnia 2020 14:38

Pierwsze szczepienia jeszcze przed Sylwestrem. Kiedy w Krakowie?

Autor Marzena Gitler
Pierwsze szczepienia jeszcze przed Sylwestrem. Kiedy w Krakowie?

80 procent gmin w Polsce posiada zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19 - poinformowano na konferencji prasowej szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka. Grupa zero, do której głównie należą medycy, może zostać zaszczepiona jeszcze w tym roku.

- W piątek uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. Chcemy do końca 2020 r. zabezpieczyć punkt szczepień dla każdej gminy w Polsce - powiedział Michał Dworczyk.

Obecnie trwa nabór na szczepienia pracowników służby zdrowia oraz aptek. Do 20 grudnia mogą się zgłaszać do jednego z 509 szpitali węzłowych, które zrealizują szczepiania dla grupy "zero". Całą listę szpitali można znaleźć na stronie gov.pl/szczepimysie, a także na witrynach Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeżeli producent dotrzyma deklaracji, szczepienia grupy zerowej będą mogły się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku - zapowiedział Dworczyk. Przypomniał też, że ruszyła infolinia w której można uzyskać informacje na temat szczepień. Jej numer to 989. Na początku udzielać ogólnej informacji o szczepieniach, a po 15 stycznia będzie można telefonicznie umówić się na konkretny termin szczepienia. Obowiązywać jednak będzie ustalona przez rząd kolejność, preferująca wskazane grupy zawodowe i społeczne.

W pierwszej kolejności szczepieniom poddany będzie personel medyczny, pracownicy sanepidu i domów pomocy społecznej, potem nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki. Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

Kiedy szczepienia w Krakowie?

Na konferencji padła informacja, kiedy szczepienia mogą rozpocząć się w stolicy Małopolski.

- Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu I etapu szczepień masowych w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców - powiedział szef KPRM. Te miasta to Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań. Jednak, jak zaznaczył ministar, zaczną one działać, gdyrząd uruchomi szczepienia w pierwszym etapie, czyli zostanie zrealizowane szczepienie osób z grupy "zero". Chodzi o m.in. seniorów, osoby 60+ oraz nauczycieli.

Na konferencji poruszono też kwestię dowozu na szczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność. Zająć się tym będą musiały samorządy.

Polska

Polska - najnowsze informacje