wtorek, 26 lipca 2022 08:17

Pierwszy przypadek zakażenia od lat. Śmiertelność tej choroby wynosi nawet 40 proc. zarażonych

Autor Norbert Kwiatkowski
Pierwszy przypadek zakażenia od lat. Śmiertelność tej choroby wynosi nawet 40 proc. zarażonych

Blady strach padł na Hiszpanię, po tym jak u jednego z pacjentów zdiagnozowano bardzo ciężkie objawy krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej. Mężczyzna w średnim wieku od paru dni jest pod opieką lekarzy.

  • Początkowo pacjent został przyjęty do szpitala w hiszpańskim mieście León, jednak jego stan był na tyle poważny, że wymagane było przeniesienie do innej placówki samolotem wojskowym - napisano w komunikacie Ministerstwa Obrony.

Hospitalizowany mężczyzna miał zostać ukąszony przez kleszcza. To doprowadziło do pojawienia się w jego organizmie ciężkich objawów krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej.

Jak zauważają eksperci, śmiertelność tej chory wynosi od 10% do nawet 40 % przypadków. Obecnie krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (CCHF) występuje w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji - rzadko w Europie. Przypadek z Hiszpanii jest pierwszym od wielu lat na naszym kontynencie.

Warto dodać, że Hiszpania pierwszy potwierdzony przypadek CCHF wykryła w 2011 roku. Z kolei pięć lat później zmarł pacjent po zdiagnozowaniu tej choroby w wyniku ugryzieniu przez kleszcza.

Foto: zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje