poniedziałek, 5 lutego 2024 15:10

"Po raz kolejny zima nie jest dla nas łaskawa". Silny wiatr zerwał fragment dachu schroniska

Autor Katarzyna Jamróz
"Po raz kolejny zima nie jest dla nas łaskawa". Silny wiatr zerwał fragment dachu schroniska

Warunki atmosferyczne nie są łaskawe ani dla mieszkańców Podhala, ani dla turystów spędzających czas w Tatrach. W nocy z niedzieli na poniedziałek wichura zerwała fragment dachu schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Prędkość wiatru na szczytach w porywach osiąga nawet do 125 km/h.

W poniedziałek (5 lutego) na facebookowym profilu schroniska udostępniono zdjęcia, które przedstawiają zniszczenia, jakie wyrządził wiejący w nocy silny wiatr. – Po raz kolejny zima nie jest dla nas łaskawa… tym razem zaatakował nas wiatr. Zniszczenia są spore, ale mamy już plan. Trzymajcie kciuki – czytamy w zamieszczonym poście. Mimo uszkodzeń schronisko nadal działa.

#piecstawow po raz kolejny zima nie jest dla nas łaskawa… tym razem zaatakował nas wiatr. Zniszczenia są spore, ale mamy już plan. Trzymajcie kciuki!

Opublikowany przez Pięć Stawów Poniedziałek, 5 lutego 2024

Silny wiatr uniemożliwił również funkcjonowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Ponadto nie kursują wyciągi krzesełkowe w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej.

Trudne warunki na szlakach

W poniedziałek Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w Tatrach panują obecnie bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. – Jest ślisko i w wielu miejscach występują oblodzenia. Niski pułap chmur i mgła w połączeniu z opadami deszczu ze śniegiem, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr. Zalegający na szlakach śnieg jest w wyższych partiach Tatr twardy i zmrożony, gdzie indziej ciężki i mokry. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim, niemniej jednak w dniu dzisiejszym odradzamy wyjścia w wyższe partie gór – czytamy w zamieszczonym komunikacie.

Przypomnijmy, w Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka