piątek, 24 maja 2024 10:00

Pociąg retro ponownie zawita do Małopolski. Znamy trasę przejazdu!

Autor Patryk Trzaska
Pociąg retro ponownie zawita do Małopolski. Znamy trasę przejazdu!

Już 29 września 2024 roku miłośnicy kolejnictwa i historii będą mieli okazję przenieść się w czasie, podróżując zabytkowym pociągiem retro. Wydarzenie niezmiennie cieszy się ogromną popularnością i przyciąga zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów z całej Polski. Jaka będzie tegoroczna trasa?

Pociąg rozpocznie swoją podróż w Nowym Sączu, przejeżdżając przez Ptaszkową, Grybów, Stróże, Gorlice Zagórzany, aż do Biecza, by następnie wrócić tą samą trasą do punktu wyjścia. Dodatkowo, zaplanowany jest kurs na trasie Biecz – Gorlice – Biecz, co umożliwi jeszcze większej ilości osób skorzystanie z okazji zobaczenia pociągu.

Czym jest jednak pociąg retro? Na czele maszyny znajduje się parowa lokomotywa Ty42-107 z 1946 roku, ciągnąca za sobą historyczne wagony z lat 30-60. XX wieku. Cieszy się on popularnością  zarówno pasjonatów, jak i laików.

Wyjątkowe atrakcje dla uczestników

Podróż zabytkowym pociągiem to jednak nie tylko przejazd koleją, ale również szereg atrakcji przygotowanych specjalnie dla uczestników. Trasa o długości 116 km obejmuje przejazd historycznymi liniami kolejowymi 96 i 108, w tym szczególnie odcinkiem Kamionka Wielka – Grybów, nazywanym „polskim semmeringiem” z uwagi na skomplikowane ułożenie torów w górzystym terenie.

Organizatorzy zapewniają, że podczas przejazdu pasażerowie będą mieli okazję uczestniczyć w obchodach 145-lecia kolei na Sądecczyźnie, zwiedzać Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego, a także brać udział w piknikach promocyjnych na stacjach Grybów i Gorlice Zagórzany. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie średniowiecznego miasta Biecz, przygotowane we współpracy z Urzędem Miejskim w Bieczu.

Na pokładzie pociągu nie zabraknie ciepłego poczęstunku dla każdego posiadacza biletu, a atmosferę podróży uświetnią przewodnicy turystyczni oraz animatorzy przebrani w historyczne stroje kolejarzy i pasażerów z przełomu XIX i XX wieku. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli skorzystać z oferty wagonu barowego.

źródło/foto: UM Gorlice

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka