środa, 9 marca 2022 09:22, aktualizacja 3 lata temu

Podatek liniowy po wprowadzeniu Polskiego Ładu – co warto wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Podatek liniowy po wprowadzeniu Polskiego Ładu – co warto wiedzieć?

Polski Ład wprowadza wiele znaczących zmian w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego, w tym modyfikacje dotyczące opodatkowania firm. Reformy dotykają m.in. kwestii związanych z podatkiem liniowym. Najważniejsze zagadnienia w tym zakresie dotyczą wysokości składki zdrowotnej oraz możliwości jej odliczania.

Czym jest podatek liniowy?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, mają do wyboru różne rodzaje jej opodatkowania. Jednym z nich jest podatek liniowy. Takie rozwiązanie jest opłacalne wtedy, gdy firma może poszczycić się wysokimi zarobkami. W tym przypadku dochód, a więc przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania, zostaje bowiem opodatkowany według stałej stawki, która wynosi 19%. Nie ma znaczenia, jak wysokie są dochody – wskaźnik ten zawsze jest taki sam. Należy przy tym pamiętać, że konieczne jest też odprowadzanie składki zdrowotnej do ZUS-u. Do 2022 roku było to 9% podstawy jej wymiaru, jednak z możliwością odliczenia od podatku 7,75% podstawy wymiaru składki zapłaconej.

Wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało pewne zmiany w kwestii tej formy opodatkowania. Początkowe założenia programu reform uległy jednak modyfikacji. Powstało przez to pewne zamieszanie, co wzbudziło niepewność liniowców dotyczącą ostatecznego wymiaru zmian. Nic więc dziwnego, że hasło „polski ład podatek liniowy” stało się bardzo często wyszukiwaną frazą w wyszukiwarkach internetowych. Ostatecznie od 2022 roku zaczęły obowiązywać przepisy, które prawdopodobnie na razie nie ulegną poprawkom. Zgodnie z nimi, stawka podatku liniowego pozostanie taka sama jak w poprzednich latach i wciąż będzie wynosić 19%. Zmienione zostały za to zasady związane z odprowadzaniem składki zdrowotnej.

Jaka jest najważniejsza zmiana dotycząca podatku liniowego wprowadzona przez Polski Ład?

Główną reformą w podatku liniowym wprowadzoną przez Polski Ład jest zmiana wysokości składki zdrowotnej. Początkowo miała ona wynosić 9%, jednak ostatecznie zdecydowano, że trzeba będzie odprowadzać 4,9%.

Regulacje zawarte w Polskim Ładzie ustalają też minimalną, dopuszczalną wysokość składki zdrowotnej. Zgodnie z nimi liniowcy nie mogą odprowadzać jej w wymiarze niższym niż 9% pensji minimalnej ustalonej na dany rok kalendarzowy. W 2022 roku wynosi ona 3010 zł, w związku z czym najmniejsza możliwa do odprowadzenia składka zdrowotna to 270,90 zł.

Czy w 2022 roku wciąż można odliczyć składkę zdrowotną od podatku?

Duże kontrowersje i szeroką dyskusję wywołały też zmiany związane z odliczaniem składki zdrowotnej od podatku. Jak już zostało to wspomniane, do czasu wprowadzenia Polskiego Ładu było to możliwe. W związku z tym, mimo teoretycznego obciążenia przedsiębiorców 9% składką zdrowotną, liniowcy ponosili realne koszty rzędu 1,25% podstawy wymiary. Od 2022 roku nie będzie już możliwości odliczania składki od podatku. Oznacza to, że każda firma rozliczająca się na podstawie podatku liniowego będzie musiała odprowadzić pełne 4,9% do ZUS-u.

Obserwuj nas w Google News

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka