środa, 17 marca 2021 06:15

Podhale: Ponad 100 kapłanów pokutowało w Ludźmierzu

Autor Mirosław Haładyj
Podhale: Ponad 100 kapłanów pokutowało w Ludźmierzu

W programie pielgrzymki znalazła się msza św. pod przewodnictwem biskupa Roberta Chrząszcza, modlitwa indywidualna przed figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej i konferencja "Owocność naszego życia" ks. Adama Pawlaszczyka, redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego".

Ponad 100 kapłanów z terenu Podhala, Spisza i Orawy uczestniczyło w sobotę (13 marca) w Wielkopostnej Pielgrzymce Kapłanów do Ludźmierza. Centralnym punktem pielgrzymki była msza św. pod przewodnictwem biskupa Roberta Chrząszcza, który w imieniu kapłanów został przywitany przez dziekana nowotarskiego ks. Stanisława Strojka. Dla hierarchy była to pierwsza wizyta w Ludźmierzu od momentu sprawowania posługi biskupiej.

– My kapłani musimy mieć świadomość, że mimo wszystkich kryzysów i skandali jakie trawią wspólnotę Kościoła, dla wielu ludzi jesteśmy „cieniami Ojca”. Są osoby, które chcą w nas widzieć Ojca. U fundamentu tej relacji musi być prawdziwa i bezinteresowna miłość, która źródło ma w Bogu

– mówił bp Robert Chrząszcz w ludźmierskiej bazylice mniejszej.

W ramach Wielkopostnej Pielgrzymki Kapłanów z duchownymi z południowej części archidiecezji krakowskiej spotkał się ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego".

– Zmiana pokoleniowa w Kościele także jest obecna. Następuje ona z większą dynamiką, już nie co kilkanaście, ale co kilka lat. Młody człowiek nie mówi, że jest niewierzący, ale że Boga w swoim życiu nie potrzebuje, nie chce o Nim słuchać, Bóg go nie interesuje

– zauważył ks. Pawlaszczyk. Jego zdaniem należy szukać nowych rozwiązań w duszpasterstwie i dodał:

– Pamiętajmy, że Pan Bóg ciągle ma coś do powiedzenia nam, a więc my mamy też coś ważnego do powiedzenia współczesnemu światu.

W czasie pielgrzymki do Ludźmierza kapłani uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, mieli możliwość skorzystania również z sakramentu pojednania, zwłaszcza, że do bazyliki przybył i został poświęcony nowy konfesjonał - zamknięty, umożliwiający bardziej intymne korzystanie z sakramentu.

Z powodu pandemii doroczna Wielkopostna Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej odbywała się także do Kalwarii Zebrzydowskiej, do Matki Bożej Myślenickiej, Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini oraz do sanktuarium Papieża Polaka w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie.

W czasie dnia skupienia przeprowadzona została wśród kapłanów zbiórka jałmużny wielkopostnej na cele hospicjów dziecięcych: im. ks. Tischnera oraz Alma Spei, a także hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Inf. i foto: Sanktuarium w Ludźmierzu

Podhale

Podhale - najnowsze informacje