niedziela, 21 maja 2023 08:25

Podwójne święto w Targowisku. Nowa tężnia i strażacki wóz bojowy

Autor Marzena Gitler
Podwójne święto w Targowisku. Nowa tężnia i strażacki wóz bojowy

W Targowisku oficjalnie została oddana do użytku tężnia solankowa. Jednocześnie Ochotnicza Straż Pożarna zyskała nowy wóz bojowy.

W uroczystości wzięli udział wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich UMWM Roman Wcisło, sekretarz powiatu Rafał Ślęczka, wójt Zbigniew Strączek, radni Gminy Kłaj oraz licznie zaproszeni goście.

Budowa tężni solankowej w Targowisku została zakończona pod koniec ubiegłego roku. Z jej otwarciem czekano na wiosnę, ponieważ solanka paruje i spełnia swoje prozdrowotne funkcje najlepiej w ciepłe, słoneczne oraz wietrzne dni. Ta strefa aktywności powstała obok Miejsca Obsługi Rowerzystów w Targowisku, potocznie nazywanym „Orlikiem”. Poza tężnią przy Kopalni Soli Wieliczka jest to pierwszy taki obiekt w powiecie wielickim.

Całkowity koszy tej inwestycji to 341 tys. złotych, z czego na jej realizację Gmina Kłaj otrzymała dotację w wysokości blisko 176 tys. złotych z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolskie tężnie solankowe”.

Uroczystość, która odbyła się 15 m,aja, połączono z przekazaniem nowego wozu bojowego miejscowym strażakom - ochotnikom. Ochotnicza Straż Pożarna w Targowisku zyskała nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Strażacy ochotnicy mają do swojej dyspozycji jedno modułową, czterodrzwiową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu strażaków. Z przodu zamontowano wyciągarkę elektryczną, pojazd wyposażono też m.in. w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3 tys. litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy, a także tzw. "szybkie natarcie". Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe i wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Natomiast podwozie samochodu chronione jest przez cztery zraszacze.

Koszt zakupu tego specjalistycznego pojazdu to blisko 865 tys. złotych, z czego 40 tys. jest wsparciem z budżetu Województwa Małopolskiego.

fot. UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka