środa, 25 stycznia 2023 09:03

Pogoda w Gdańsku

Autor Artykuł sponsorowany
Pogoda w Gdańsku

Gdańsk, stolica województwa pomorskiego, leży nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w północnej Polsce. Jest to ważny ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy oraz komunikacyjny węzeł północnej Polski z dużym portem handlowym.

Gdańsk, stolica województwa pomorskiego, leży nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w północnej Polsce. Jest to ważny ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy oraz komunikacyjny węzeł północnej Polski z dużym portem handlowym. Z 486 022 mieszkańcami, Gdańsk zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności i siódme pod względem powierzchni (263,44 km²). Trójmiasto, Gdańsk i Gdynia stanowią swoiste centra aglomeracji. Gdańsk uważany jest za symboliczne miejsce początku II wojny światowej i upadku komunizmu w Europie Środkowej. Zachowały się tu liczne zabytki architektury, funkcjonuje wiele instytucji kulturalnych.

Położenie geograficzne

Miasto położone jest nad brzegiem Zatoki Gdańskiej, gdzie Motława wpada do Wisły. Umiejscowienie Gdańska w obrębie czterech jednostek fizycznogeograficznych (Żuławy Wiślane, Mierzeja Wiślana, Pobrzeże i Pojezierze Kaszubskie) decyduje o zróżnicowaniu warunków środowiskowych na jego terenie. Na parametry klimatyczne i rzeźbę terenu również wpływa usytuowanie miasta w strefie nadmorskiej, która charakteryzuje się specyficznym wpływem morza na przyrodnicze środowisko lądu.

Warunki klimatyczne

Oceaniczny klimat Gdańska jest bezpośrednio uzależniony od morza, które działa jak pompa cieplna – pobiera ciepło latem i oddaje zimą. W związku z tym wiosna zaczyna się tu stosunkowo późno, dopiero w maju. Ciepły sezon trwa 3,5 miesiąca ze średnią temperaturą powyżej +19 °C (niższą od średniej w całej Polsce). Temperatura wody w Zatoce Gdańskiej sięga +24 °C. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, kiedy średnia maksymalna temperatura wynosi +22 °C. Komfortowa i słoneczna jesień trwa do października ze średnią temperaturą +13 °C.

Okres chłodny trwa 3,9 miesiąca z maksymalną średnią dobową temperaturą +6 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatura spada do -3 °C, ale ogólnie zimy są dość łagodne: temperatury zazwyczaj nie spadają poniżej 0 °C, a śnieg utrzymuje się nie dłużej niż dwa tygodnie w roku. Wybrzeże charakteryzuje się również występowaniem sztormowych wiatrów, które osiągają prędkość 24,1 km na godzinę.

Ogólnie rzecz biorąc, klimat Gdańska charakteryzuje się częstymi opadami: w ciągu roku spada około 418 mm opadów. Aby sprawdzić procent prawdopodobieństwa występowania deszczu w ciągu dnia i być przygotowanym na niepogodę, sprawdzaj prognozę pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/18056/gdansk.

Zdarzają się tu również sztormy, które powstają nad obszarami morskimi i oceanicznymi w postaci potężnych i trwałych wiatrów o sile co najmniej 8° w skali Beauforta. Burzliwej pogodzie towarzyszą zazwyczaj silne falowanie na powierzchni wody oraz ulewne deszcze, które znacznie pogarszają widoczność.

Do Gdańska lepiej wybierać się w okresie od czerwca do września. Wtedy jest przyjemna temperatura i mała ilość opadów. Planując wyjazd, warto jednak sprawdzać prognozę pogody icm meteo.

Podsumowanie

Położenie miasta w małej odległości od morza i dużych lasów wpływa na jego ekologię. Wśród wszystkich dużych aglomeracji w Polsce Gdańsk jest najczystszym miastem pod względem jakości powietrza i wody w lokalnym wodociągu.

Jeśli więc chcesz odwiedzić wybrzeże Morza Bałtyckiego z jego specyficznym klimatem, a także zobaczyć wyjątkową architekturę, zabytki historyczne i kulturalne, zaplanuj wycieczkę do Gdańska i zainspiruj się niepowtarzalną atmosferą tego miasta.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka