piątek, 19 maja 2023 11:40

Pójdą papieskim szlakiem do pierwszej parafii Karola Wojtyły

Autor Marzena Gitler
Pójdą papieskim szlakiem do pierwszej parafii Karola Wojtyły

Setki osób przejdą w sobotę 20 maja papieskim szlakiem z Łapanowa do Niegowici. Rajd upamiętnia papieża - Polaka, który był wikarym w niegowickiej parafii w latach w latach 1948-1949.

Trasa rajdu biegnie szlakami papieskimi, wyznaczonymi dla upamiętnienia drogi z Niegowici do Łapanowa, którą wielokrotnie przemierzał Karol Wojtyła, Inspiracją do ich wyznaczenia były słowa papieża: „Pamiętam ścieżki w Kobylcu, którymi przemierzałem do Łapanowa”.

Krzyż w Kobylcu - fot. UG Łapanów

Niegowić słynie z wypieku podpłomyka plebańskiego, który był ulubionym przysmakiem Karola Wojtyły. Podczas pracy na swojej pierwszej parafii został poczęstowany podpłomykiem z cebulką. Zachwycony tym specjałem poprosił, by podczas pieczenia nie zapominać także o nim (co potwierdzają spisane wspomnienia Kazimiery Rybak, kucharki niegowickiej parafii). Od tego czasu ksiądz Karol, późniejszy ojciec święty Jan Paweł II, kiedy tylko pieczone były podpłomyki, otrzymywał je na śniadanie. Takie śniadanie nazywał odświętnym. Podpłomyki  z cebulką stanowiły wyjątkowy przysmak księdza Karola Wojtyły i miały swoje stałe miejsce na plebańskim stole. Natomiast codzienne śniadanie wyglądało bardziej ubogo. Stanowił je wiejski chleb, masło, kajpus - biały ser, jajko na twardo oraz kawa zbożowa z mlekiem.

Szlaki Papieskie z Gdowa i Łapanowa do Niegowici - fot. UG Gdów

Postać Jana Pawła II upamiętnia wystawa w Izbie Regionalnej w Niegowici. Można tam zobaczyć replikę pokoju, w którym w latach 1948 –1949 mieszkał ks. Karol Wojtyła oraz oryginalne dokumenty ze studiów, fotografie z pielgrzymek i spotkań z papieżem, wycinki z gazet, znaczki pocztowe i wiele innych pamiątek wiązanym z papieżem.

Orginalny komunikat informujący o pierwszym przydziale wikarego Karola Wojtyły - screen YouTube Niegowić OM

Zachował się też oryginalny dokument 8 lipca 1948 r. podpisany przez kard. Adama Stefana Sapiehę, ówczesnego metropolitę krakowskiego. Jest to zawiadomienie, że z dniem 28 lipca 1948 r. wikariuszem w parafii w Niegowici będzie ks. Karol Wojtyła.

W ubiegłym roku 28 sierpnia koronami uhonorowano słynący łaskami wizerunek Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w kościele parafialnym w Niegowici, przed którym modlił się przyszły papież.

Koronacja obrazu Maryj w kościele w Niegowici - fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W poprzednich latach (poza pandemią) w papieskich rajdach brało udział nawet 500 osób - uczniowie pobliskich szkół i całe rodziny. Trasa wynosi blisko 13 km i można ja pokonać w kilka godzin. Raz prowadzi do Niegowici, innym razem odwrotnie - z Niegowici do Łapanowa. Zwieńczeniem wędrówki jest piknik z występami i losowanie nagród dla uczestników oraz ciepły posiłek.

Program Rajdu:
– godz. 8.00 – rejestracja uczestników Rajdu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie;
– godz. 9.00 – Msza Święta w kościele parafialnym w Łapanowie;
– godz. 9.30 – wymarsz grup;
– ok. godz. 12.00 – przyjmowanie grup na placu przykościelnym w Niegowici, poczęstunek, część artystyczna, losowanie nagród.

Organizatorami rajdu są Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici i Parafia pw. świętego Bartłomieja Apostoła w Łapanowie.

Uczestnicy rajdu na trasie - fot. Powiat Wielicki
Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka