czwartek, 14 marca 2024 15:11

Polacy nie mają o nich dobrej opinii. A to niezwykle pożyteczne zwierzęta [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Polacy nie mają o nich dobrej opinii. A to niezwykle pożyteczne zwierzęta [WIDEO]

Szacuje się, że w naszym kraju może żyć nawet 200 tysięcy lisów. Jak widać - populacja tego drapieżnego ssaka - nie jest zagrożona, a z racji swoich "udogadniaczy" w kwestii posiłków (lubi zawitać do domowych kurników), nie ma najlepszej opinii. Natura pokazuje jednak, że to ważny obywatel naszych lasów...

Poniższe wideo, którego autorem jest użytkownik "K.S." i pochodzi z Facebookowego profilu Fotopułapki - Trail Cameras, doskonale pokazuje nam, że ten rudy jegomość potrafi sobie poradzić sam ze zdobyciem pokarmu. Gdy w brzuszku jednak burczy, a zima daje o sobie znać - to nie będziemy go jednak bronić i faktycznie jest zdolny do "kradzieży kurnikowych"...

Lis ze zdobyczą 🦊

Lis ze zdobyczą 🦊 🎥 K.S. Nasz Instagram👉🏾 instagram.com/fotopulapki

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Piątek, 23 lutego 2024

Potrzebny w naturze i... człowiekowi

Lisy, które uważane są za najbardziej pospolitego drapieżnika w Polsce, do swobodnego przetrwania potrzebują około 0.5 kilograma mięsa dziennie. Z tego też powodu - ten nieporadny rudzielec jest świetnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z plagami myszy i szczurów.

Nasz nietypowy bohater polowanie na gryzonie opanował do perfekcji, a dodatkowo wygląda to bardzo efektownie. Lisy posiadają zdolność widzenia stereoskopowego, mają też bardzo dobry słuch, przez co mogą usłyszeć pisk myszy z odległości 100 m. Później to już formalność... Drapieżnik dokładnie lokalizuje zdobycz za pomocą słuchu, a następnie wyskakuje w górę na wysokość ok. 2 metrów, po wszystkim ląduje łapami prosto na swoją ofiarę.

Przykład takiego polowania świetnie ukazuje poniższe wideo, gdzie ofiarą rudawego spryciarza padł kret.

Dodatkowo, lisy odgrywają w przyrodzie funkcję sanitarną, polując gównie na osłabione lub chore osobniki, jak również jedząc padlinę. Leśnicy i ekolodzy zgodnie przyznają, że jest to potrzebny gatunek do prawidłowego funkcjonowania lasów.

Lisia miłość

Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach na całym świecie, polowanie na lisy to wciąż niemal sport. Bagatelizuje się znaczenie i wartości dostarczane przez te drapieżniki, a jest to niewątpliwie mylne podejście.

Doskonałym przykładem jest tutaj pokaz matczynej miłości w przypadku tego gatunku. Poświęcenie lisicy dla dzieci jest niewyobrażalne. Jest dla nich dosłownie 24 godziny na dobę. Okazuje się bowiem, że nie tylko je karmi (oddając się przez większość dnia czynności polowania), ale po wszystkim potrafi znaleźć czas na zabawę i czułości w postaci przytulania swojego potomstwa.

Foto: Zrzut ekranu/Fotopułapki - Trail Cameras

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka