wtorek, 30 czerwca 2020 07:31

Policjant w trakcie pościgu zastrzelił 27-latka. Jest oskarżony o nieumyślne spowodowanie zabójstwa

Autor Mirosław Haładyj
Policjant w trakcie pościgu zastrzelił 27-latka. Jest oskarżony o nieumyślne spowodowanie zabójstwa

W sobotę 27 czerwca po godzinie 22:00 w Kościelisku Kirach w okolicach tamtejszego stadionu w trakcie podgoni za podejrzanymi o kradzież paliwa, został postrzelony przez policjanta 27-letni mężczyzna z Mszany Dolnej. Mimo akcji ratunkowej ranny zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

– W związku ze zdarzeniem, do którego doszło w godzinach nocnych 27 czerwca br., w miejscowości Kościelisko – Kiry, informuję, że jak dotychczas ustalono, podczas działań operacyjno-wykrywczych prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Zakopanem, doszło do śmiertelnego postrzelenia mężczyzny (lat 27), mieszkańca Mszany Dolnej. Tego dnia, w wyniku uprzednich wielokrotnych informacji o kradzieżach paliwa w tym miejscu, funkcjonariusze Policji, prowadzili czynności operacyjno-wykrywcze. Po zauważeniu w trakcie prowadzonych czynności mężczyzn, rozpoczęli pieszy pościg za nimi, w trakcie którego doszło do wystrzału z broni służbowej jednego z funkcjonariuszy Policji, a wystrzał ten spowodował obrażenia głowy pokrzywdzonego, a w następstwie, pomimo udzielonej pomocy lekarskiej, jego zgon

– relacjonuje prokurator Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Wezwana na miejsce Prokuratura Rejonowa w Zakopanem, zgodnie z procedurami, przekazała sprawę Prokuratury Okręgowej w Krakowie:

– Oględziny na miejscu zdarzenia prowadził początkowo prokurator z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.Z uwagi na to, że mamy do czynienia ze zdarzeniem z udziałem funkcjonariusza Policji w Zakopanem, na podstawie Zarządzenia Prokuratora Regionalnego w Krakowie, czynności w dniu 28 czerwca br., na miejscu zdarzenia wykonywał prokurator z Prokuratury Okręgowej w Krakowie Dokonał on oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczył niezbędne ujawnione na miejscu dowody, m.in. broń służbową, z której padł strzał

– informuje prokurator Hnatko i dodaje:

– Sprawa w całości przekazana została do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, gdzie wszczęto śledztwo pod kątem zaistnienia przestępstwa z art. 155 kk.

We wspomniany artykule kodeksu karnego znajduje się zapis o nieumyślnym spowodowaniu śmierci. Grozi za niego kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zwłoki pokrzywdzonego przekazano do CMUJ ZMS w Krakowie, celem wykonania sekcji zwłok. W sprawie są obecnie ustalani i przesłuchiwani świadkowie zdarzenia a zabezpieczone dowody zostały przekazane do badań. Z uwagi na etap postępowania, obecnie Prokuratura nie udziela bliższych informacji w tej sprawie.

Inf.: Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie

Podhale

Podhale - najnowsze informacje