czwartek, 13 czerwca 2024 13:47

Polscy psi saperzy ponownie pojadą służyć na Ukrainę

Autor Patryk Trzaska
Polscy psi saperzy ponownie pojadą służyć na Ukrainę

Polscy psi saperzy po raz trzeci wyruszą służyć na Ukrainę. Projekt przewiduje szkolenie łącznie 50 psów, które będą wspierać działania ukraińskich sił zbrojnych w walce z zagrożeniami wynikającymi z rosyjskiej agresji.

Jutro (14 czerwca) na lotnisku w Łososinie Dolnej odbędzie się uroczysta ceremonia przekazania kolejnej grupy wyszkolonych psów ukraińskim przewodnikom. Tym razem, 12 czworonogów, które odbyły szkolenia w różnych krajach Europy, w tym w Belgii, Polsce, Włoszech, na Malcie, w Luksemburgu i Finlandii, trafi do batalionu rozminowywania Sił Zbrojnych Ukrainy.

Szkolenie obejmuje nie tylko umiejętność wykrywania materiałów wybuchowych, ale także odnajdywania pocisków oraz materiałów radiologicznych. Specjalnie przeszkolone psy są wyposażone w nowoczesny sprzęt, który umożliwia wykrywanie niebezpiecznych substancji. Psy odbyły 14-dniowy turnus adaptacyjny w Polsce, gdzie ukraińscy przewodnicy mieli okazję nawiązać więź ze swoimi nowymi podopiecznymi i przygotować się do wspólnych zadań. Zwierzęta są również odpowiednio wyposażone w sprzęt ochronny, w tym specjalne buty, okulary, szelki oraz apteczki medyczne.

Warto wspomnieć, że już kilkanaście psów od ponad roku pomaga w rozminowywaniu Ukrainy, współpracując z ukraińskimi żołnierzami. Dotychczasowe sukcesy zaowocowały wysłaniem na Ukrainę kolejnych czworonogów.

Inf./fot. Materiały Prasowe

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka