środa, 21 kwietnia 2021 08:06

Polska coraz niżej w światowym rankingu wolności mediów. "Policja wielokrotnie nie chroniła dziennikarzy"

Autor Norbert Kwiatkowski
Polska coraz niżej w światowym rankingu wolności mediów. "Policja wielokrotnie nie chroniła dziennikarzy"

Polska w Światowym Indeksie Wolności Prasy przygotowywanym przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF) w 2021 roku zajmuje niską 64 pozycję. Państwo ze stolicą w Warszawie zostało zlokalizowane w okolicach takich krajów, jak Armenia, gdzie wolność prasy i wypowiedzi jest mocno blokowana.

RSF argumentuje swoją decyzję: "po ugruntowaniu kontroli nad mediami państwowymi, rząd kontynuuje repolonizację mediów prywatnych w celu wpływania na ich politykę redakcyjną lub, innymi słowy, cenzurowania ich".

Reporterzy bez Granic przypominają, że "polska policja wielokrotnie nie chroniła dziennikarzy relacjonujących protesty, stosując przemoc i arbitralne aresztowania, aby ograniczyć prawo do informacji".

Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie (kolejno: Norwegia, Finlandia, Szwecja i Dania). Stawkę - tu nie powinno być raczej zaskoczenia - zamykają państwa azjatyckie: Erytrea, Korea Północna, Turkmenistan i Chiny.

Ranking "World Press Freedom Index" publikowany jest od 2002 roku. Powstaje na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez ekspertów. Bierze się w nim pod uwagę niezależność i pluralizm mediów czy też ich bezpieczeństwo.

Info: press.pl Foto: zdjęcie poglądowe/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje