wtorek, 20 lipca 2021 11:23

Polska odsprzeda szczepionki przeciw Covid-19?

Autor Aleksandra Tokarz
Polska odsprzeda szczepionki przeciw Covid-19?

Już w przyszłym tygodniu rząd może odsprzedać pierwszą partię szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM może to być nawet 4 miliony dawek, które obecnie przechowywane są w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych. Szczepionki trafią na Ukrainę i do krajów bałkańskich.

Polska zamówiła ponad 100 milionów kolejnych dawek, a tempo szczepień w naszym kraju spada. To sprawiło, że preparaty z najkrótszym terminem ważności, które obecnie znajdują się w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych, a z uwagi na spadające tempo szczepień mogą zostać niewykorzystane, zostaną odsprzedane.

Jak wynika z ustaleń RMF FM, Polska chce odsprzedać te preparaty, o które wnioskowały poszczególne kraje – zarówno szczepionki Moderny, Pfizera, jak i AstraZeneca. - W chwili obecnej mamy około pięciu milionów szczepionek w magazynach. Najważniejsze dla nas jest wyszczepienie społeczeństwa, ale możemy odsprzedać w granicach czterech milionów biorąc pod uwagę najbliższe dostawy szczepionek do Polski –powiedział szef ARS Michał Kuczmierowski w rozmowie ze stacją.

Zainteresowanych zakupem szczepionek jest 26 krajów - jak informuje RMF FM, może chodzić nawet o 40 milionów dawek. Co ważne, szczepionki Polska może odsprzedać tylko w cenie ich zakupu.

inf. RMF FM, fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje