poniedziałek, 16 września 2019 20:42

Powiat gorlicki: Kto do Sejmu i Senatu RP?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat gorlicki: Kto do Sejmu i Senatu RP?

Kto będzie reprezentował powiat gorlicki w wyborach parlamentarnych 2019?

W jesiennych wyborach w całej Polsce będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. Z Małopolski do parlamentu dostanie się 41 posłów i 8 senatorów. Kto będzie reprezentował ziemię gorlicką?

W wyborach do Sejmu RP powiat gorlicki znalazł się w okręgu nr 14, który obejmuje powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański oraz miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz. Mieszkańcy regionu, głosując na kandydatów, wybiorą 10 posłów, którzy w nadchodzącej kadencji będą reprezentować ich w Sejmie RP.

W okręgu nr 14 zarejestrowano sześć komitetów wyborczych: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska Po .N Ipl Zieloni, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Komitet Wyborczy Prawica, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Każdy z komitetów wystawił po 20 kandydatów na posłów.

Powiat gorlicki będzie miał silną reprezentację zwłaszcza na listach KW Polskie Stronnictwo Ludowe. 5 kandydatów pochodzi z ziemi gorlickiej. Do sejmu kandyduje bowiem Iwona Agnieszka Tumidajewicz z Libuszy (animator kultury, członek partii PSL), Anatol Krygowski z Gorlic (fryzjer, nie należy do partii), Maria Barbara Białoń z Ropy (emeryt, członek partii PSL), Andrzej Berna z Kunkowej (rolnik, członek partii PSL) oraz Wioletta Dorota Grabska z Gorlic (specjalista do spraw marketingu, nie należy do partii).

Na liście KW Prawice jest 3 kandydatów z powiatu gorlickiego: Anna Górska z Bystrej (gospodyni, nie należy do partii), Stanisław Bronisław Wszołek z Binarowej (elektryk, nie należy do partii) i Krzysztof Ryszard Pyzik z Siar (kierowca, nie należy do partii).

2 kandydatki do sejmu z powiatu gorlickiego znalazły się na liście KW Prawo i Sprawiedliwość. Startuje: Barbara Halina Bartuś z Lipinek (prawnik, członek partii PiS) i Elżbieta Joanna Zielińska z Kobylanki (politolog, nie należy do partii).

Podobnie 2 kandydatów ziemia gorlicka ma na liście KKW Koalicja Obywatelska Po .N Ipl Zieloni. O mandat poselski ubiegają się: Witold Zygmunt Kochan z Gorlic (socjolog, członek partii PO) oraz Halina Maria Wąsowska-Schirmer z Moszczenicy (terapeuta zajęciowy, członek partii PO).

Z kolei na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej jest Henryk Plato z Gorlic (emeryt, członek partii Sojusz lewicy Demokratycznej).

Na liście KW Konfederacja Wolność i Niepodległość nie znaleźliśmy nikogo z powiatu gorlickiego.

W wyborach do Senatu RP mieszkańcy powiatu gorlickiego będą zaznaczać „x” na liście dla okręgu nr 37, obejmującego powiat: gorlicki, nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz. Kandydaci to: bezpartyjny Stanisław Kogut (Stróże) i Wiktor Michał Durlak (Biała Niżna) z PiS.

Kto z nich zasiądzie w parlamencie? Kto będzie reprezentował ziemię gorlicką i jej interesy? Dowiemy się po głosowaniu 13 października.

Gorlice - najnowsze informacje