czwartek, 30 sierpnia 2018 10:01

Powiat limanowski: Festyny, jarmarki, wędrówki i uroczystości patriotyczne

Autor Marzena Gitler
Powiat limanowski: Festyny, jarmarki, wędrówki i uroczystości patriotyczne

Przed nami ostatni weekend wakacji. Zobaczcie jakie wydarzenia czekają na Was na terenie powiatu limanowskiego w dniach od 1 – 2 września i spędźcie ten czas interesująco!

2 września Starosta Limanowski – Jan Puchała oraz Wójt Gminy Tymbark zapraszają na XVIII Powiatowy Przegląd Artystycznego i Kulinarnego Dorobku Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego. Wydarzenie to będzie miało miejsce na rynku w Tymbarku – oficjalne rozpoczęcie imprezy o godz. 14.00.

Następnie w programie znajdzie swój czas konkurs: rękodzieła artystycznego, potraw kulinarnych, tradycyjnych scenek obyczajowych oraz pieśni ludowych. W godz. 17.30- 18.00 nastąpi podsumowanie przeglądu, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Na zakończenie będzie występ Zespołu „Góralsi”.

W pierwszą niedzielę września już po raz piętnasty obchodzić będziemy organizowane przez Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości – „Święto Chleba” pod patronatem Ks. Prałata Bazyliki MBB w Limanowej, Starosty Powiatu Limanowskiego, Burmistrza Miasta Limanowa.

Zapraszamy wszystkich na wspólne świętowanie, które rozpocznie się o godz. 8.40 zbiórką na parkingu za budynkiem Cechu i uroczystym przemarszem do Bazyliki M.B. Bolesnej na Mszę Świętą w intencjach piekarzy i cukierników.

Program uroczystości obejmuje: Mszę Św. o godz. 9.00 w intencji piekarzy i cukierników, błogosławieństwo chleba na stoiskach w Rynku, następnie (godz. 10.15) powitanie chlebem i solą gospodarzy: powiatru, miasta i gminy Limanowa oraz wręczenie odznaczeń i podziękowań. O godz. 11.00 będzie miała miejsce prezentacja wystawiających zakładów oraz przegląd ich wyrobów piekarniczo – cukierniczych i gastronomicznych połączony z degustacją. Zachęcamy również do obejrzenia występu zespołu folklorystycznego „Spod Kicek” z Mordarki. Na zakończenie odbędzie się spotkanie w budynku Cechu.

W niedzielę, 2 września w parku miejskim w Limanowej odbędzie się spotkanie z folklorem. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00. Letnie spotkania z Folklorem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda. Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN Nowy Sącz.

Program obejmuje:
• występ Grupy Dziecięcej Zespołu Regionalnego „Limanowianie”
• występ Zespołu Regionalnego „Mali Szczyrzycanie”
• występ Grupy Dziecięcej Zespołu Regionalnego „Dolina Słomki”
• występ Zespołu Regionalnego „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego
• występ Zespołu Regionalnego „Jurkowianie”
• występ Zespołu Regionalnego „Szczyrzycanie”
• występ Zespołu Regionalnego „Przyszowianie”
• pokaz filmu „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego”

Ponadto wydarzeniu będą towarzyszyć:
• warsztaty taneczne poprowadzone przez instruktorów z zespołów regionalnych,
• stoiska regionalne, rękodzielnicze i kulinarne KGW,
• na terenie wydarzenia będzie dostępna mała gastronomia.

2 września to także kolejna wycieczka w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy - tym razem w planach jest wspólne zdobywanie szczytu Patryja / Sucha Polana/. Wyjście na trasę pod opieką przewodników o godz. 8.00. Miejsca zbiórki:  Boisko sportowe „Zarąbki” w Lubniu oraz w Pcimiu - Mała Sucha - Most. Szczegóły TU) . Wyjście bez względu na pogodę. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność.

Godz. 11.00 na polanie przy wieży widokowej
– Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
– Msza Św. Polowa
– Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych
– Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
– Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy PTTK
– Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
– Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne Odkrywanie
– Wspólny grill i regionalne potrawy
– Zbiorowa fotografia

Godz. 15.00 – Wyjście na trasę

Godz. 16.00-17.00 – Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

Zapraszamy również na uroczystość zorganizowaną w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz walk obronnych w 1939 roku, która odbędzie się 2 września na Przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej. Uroczystość ta ma upamiętniać poległych i zmarłych żołnierzy 24.Pułku Ułanów z Kraśnika z jednostki kawalerii Wojska Polskiego 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, którzy zginęli w walce z najeźdźcą w Kasinie Wielkiej na terenie Gminy Mszana Dolna.

Oprac.na podst.: www.tymbark.pl, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Limanowej, Limanowski Dom Kultury, www.odkryjbeskidwyspowy.pl, Gmina Pcim, UG Mszana Dolna - Powiat Limanowski

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka