sobota, 15 czerwca 2019 12:00

Powiat limanowski: Przeszukiwali ich Niemcy i Rosjanie

Autor Marzena Gitler
Powiat limanowski: Przeszukiwali ich Niemcy i Rosjanie

Pogoda dopisała i trzydniowy X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK udał się znakomicie. Młodzież szkolna przemierzyła trasę: Dobra – Tymbark – Słopnice – Szczawa – Beskid Wyspowy, poznając historię żołnierzy AK. 9 czerwca rozdano nagrody i upominki, a uczestników rajdu odwiedził dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał.

Patrol z JS 2007 z Tymbarku (ZS. im. KEN w Tymbarku) o kryptonimie "Lisowski" oraz Szkoły Podstawowej w Stróży w składzie: Stanisław Opach - opiekun, Kornaś Szymon, Bożyński Wiktor, Włodarczyk Mariusz, Wilczek Sabina, Kubowicz Joanna i Miśkowiec Paulina zmagał się z licznymi zadaniami na poszczególnych punktach. Patrol przemierzał wyznaczoną trasę szukając wyznaczonych punktów, przy których czekali organizatorzy rajdu, którzy wcielili się w partyzantów i zlecali wykonanie określonych zadań, złożenia meldunku i odpowiedzi na pytania dotyczące historii związanej z danym punktem. W wykonaniu zadań przeszkadzały patrole „niemiecki” i „rosyjskie” oraz „szpiedzy”, którzy przeszukiwali i przesłuchiwali wszystkich uczestników szukając podejrzanych materiałów i zakazanych przedmiotów (rozkazów).

Dziesiąta, jubileuszowa edycja rajdu odbyła się po raz kolejny w Beskidzie Wyspowym, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Limanowa oraz działały I i II batalion 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Większość rajdowych zadań była związana z okresem 1939 - 1945, ale uczestnicy poznawali także historię powiatu limanowskiego, mieli także okazję zapoznać się z walorami turystyczno - przyrodniczymi regionu. Głównymi organizatorami rajdu był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się również gminy Dobra, Słopnice i Tymbark, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Klub Historyczny im. 1. PSP AK w Słopnicach, Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Muzeum armii Krajowej w Krakowie, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paulone ZS "Strzelec" w Tymbarku, Nadleśnictwo Limanowa oraz 5. Krakowska Drużyna Wędrowników ZHR "Orkan". Honorowy Patronat nad rajdem objęli wójt Tymbarku Paweł Ptaszek, wójt Słopnic Adam Sołtys i wójt Dobrej Benedykt Węgrzyn.

źródło: https://ipn.gov.pl/

Limanowa - najnowsze informacje