środa, 12 czerwca 2019 20:57

Powiat oświęcimski: Komary atakują! Samorządy same nie dadzą rady, apelują o pomoc

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat oświęcimski: Komary atakują! Samorządy same nie dadzą rady, apelują o pomoc

Powiat oświęcimski zmaga się z plagą komarów. Jest coraz gorzej.

Ulewne deszcze, które w maju spędzały sen z powiek mieszkańcom południowej Polski, w tym także powiatu oświęcimskiego, mają niestety dalsze przykre konsekwencje. Po ulewach szybko nastąpiły upały. Zalegająca jeszcze w różnych miejscach woda i wysokie temperatury to idealne warunki do rozwoju komarów. Z plagą uprzykrzających życie owadów walczy cały powiat.

Owady coraz bardziej dają się mieszkańcom we znaki. Jak już informowaliśmy, Miasto Oświęcim zleciło zwiększenie częstotliwości oprysków terenów miejskich preparatami owadobójczymi. Będą one prowadzone dwa razy w miesiącu. Poza opryskami stosowany jest również preparat larwicydowy, który wlewany jest do wód stojących, rozlewisk i cieków wodnych.

Walkę z komarami zintensyfikowano też w innych gminach powiatu oświęcimskiego

Od 12 czerwca odkomarzanie rozlewisk i rowów melioracyjnych prowadzone jest również na terenie gminy Oświęcim.

– W tym roku, decyzją Wójta Gminy, zwiększono częstotliwość oprysków z dwóch etapów na trzy. Jest to podyktowane wzmożonym wylęgiem komarów. Pierwszy etap zostanie przeprowadzony od 12 do 24 czerwca. Drugi etap wstępnie został wyznaczony na drugą połowę lipca, natomiast trzeci na sierpień. Działania będą prowadzone sukcesywnie w każdym sołectwie – podaje Urząd Gminy Oświęcim.

W związku z plagą komarów na dodatkowy oprysk zdecydowała się też gmina Chełmek. W środę 12 czerwca wykonano dodatkowy zabieg tzw. „zadymiania” zwalczający dorosłe osobniki komarów. Jak przypomina Urząd Miejski w Chełmku, 21-24 maja przeprowadzono zabiegi zwalczające larwy komarów.

– Zabiegi wykonywane są przy użyciu preparatów biologicznych i chemicznych, które znajdują się w rejestrze Produktów Biologicznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i produktów Biobójczych, posiadają aktualny termin ważności oraz stosowne atesty i zezwolenia. Zabiegi te nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt, jednakże zalecane jest, aby w dniu wykonywania zabiegu zwalczającego osobniki dorosłe nie wypuszczać pszczół z uli. W związku z powyższym prosi się, aby pszczelarze zachowali w tym dniu ostrożność – przypomina UM Chełmek.

Z plagą komarów walczy również gmina Brzeszcze. W rejonach większych skupisk roślinności na terenach gminnych, które mogą stanowić schronienie dla tych uciążliwych owadów, przeprowadzono zabieg tzw. „zadymiania”.

Urzędnicy apelują też do mieszkańców, by włączyli się w walkę z komarami, przestrzegając kilku zasad na swojej działce.

Uwaga! Ważne dla mieszkańców. Jak pozbyć się komarów?

– Systematycznie kosić trawę (wysoka trawa stanowi idealne schronienie dla komarów).

– Usuwać (ewentualnie zakrywać) pojemniki, w których może gromadzić się woda deszczowa (stojąca woda jest miejscem rozwoju larwy komarów).

– Regularnie czyścić rynny z liści i gruzu, by woda mogła swobodnie przepływać.

Oświęcim - najnowsze informacje