wtorek, 11 czerwiec 2019 10:30

Oświęcim walczy z plagą komarów. Za późno zaczęto działać

Napisał
fot. UM Oświęcim fot. UM Oświęcim

Oświęcim zmaga się z plagom komarów. Owady coraz bardziej dają się mieszkańcom we znaki. Miasto zleciło zwiększenie częstotliwości oprysków terenów miejskich preparatami owadobójczymi.

– Po raz drugi w przeciągu kilkunastu dni odkomarzane były skupiska zieleni, rozlewiska i cieki wodne, rowy w dzielnicy Dwory-Kruki, Monowice, Stare Stawy i na bulwarach, na których dodatkowo przeprowadzono zamgławianie – informuje Urząd Miejski w Oświęcimiu. – Do połowy tygodnia przeprowadzone będą powtórne zabiegi w innych miejscach wylęgu komarów na osiedlach Pod Borem, Domki Szeregowe, Kamieniec, Błonie, Zasole i w parku na osiedlu Chemików tzw. małpim gaju.

Powodem nadmiernej ilości dokuczliwych owadów jest najprawdopodobniej fakt, że w tym roku, później niż zwykle, rozpoczęto opryski. Pierwsze opryski odbyły się dopiero po 20 maja.

– Powodem było majowe załamanie pogody. Wilgoć i wysokie temperatury w ostatnim czasie, zwłaszcza nocą sprawiają, że uciążliwych owadów jest więcej niż w ubiegłym roku, gdy wiosna i lato były suche – tłumaczy UM Oświęcim.

W związku z plagą komarów zwiększono częstotliwość oprysków.

– Cykl rozwojowy owadów oraz ich łatwość przemieszczania się sprawia, że zabiegi muszą być wykonywane systematycznie co miesiąc. W tym roku zostanie zwiększona częstotliwość oprysków z 1 na 2 w miesiącu. Akcja zakończy się we wrześniu. Miasto zamierza wydać na nią 28 tys. zł – podają urzędnicy.

Poza opryskami stosowana jest też inna metoda walki z owadami.

– Specjalistyczna firma obok oprysków terenów zielonych stosuje również preparat larwicydowy, który wlewany jest do wód stojących, rozlewisk i cieków wodnych. Zastosowanie obu metod gwarantuje maksymalną skuteczność zabiegu. Bardzo pomocne w walce z komarami i meszkami jest również właściwe utrzymanie terenów zielonych, które są doskonałym miejscem ich wylęgu – podkreśla oświęcimski magistrat.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.