środa, 24 kwietnia 2019 12:40

Powiśle Dąbrowskie: Rowerem na Westerplatte

Autor Marzena Gitler
Powiśle Dąbrowskie: Rowerem na Westerplatte

28 sierpnia wyruszy pierwszy rajd rowerowy z Gręboszowa na Westerplatte. Jaki jest cel wydarzenia i jak się do niego włączyć opowiada pomysłodawca rajdu, przewodniczący rady gminnej w Gręboszowie i zapalony rowerzysta Marek Mosio.

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji po raz pierwszy z Powiśla wyruszy Rajd im. majora Henryka Sucharskiego, który urodził się i mieszkał w Greboszowie. Pomysłodawca rajdu, Marek Mosio nawiązał już współpracę z Powiatem Dąbrowskim, poszukuje też sponsorów i darczyńców.

Jak będzie wyglądał rajd i na jakim etapie jest jego organizacja? - Rajd będzie trwał 5 dni – od 28 sierpnia do 1 września. Codziennie do przejechania będzie maksymalnie 140 km. Będziemy jechać jedna grupą, bez podziału na kategorie wiekowe. Mamy limit uczestników ok. 40 osób. To wynika ze względów organizacyjnych. Po pierwsze to amatorski rajd i pierwszy taki rajd. Jestem bardzo zadowolony z odzewu jaki pierwsze informacje o rajdzie, które ruszyły w świat wywołały. Odezwało się dużo osób się odezwało. Jeszcze nie ruszyły oficjalne zapisy a już zgłaszają się chętni. Zapisy ruszą wkrótce na stronie Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie na Facebooku. Koszt rajdu będzie oscylował na jednego uczestnika w okolicach 200 złotych. To na pokrycie opłat organizacyjnych i kosztów takich jak noclegi itd. – informuje pomysłodawca rajdu. - Trasa wiedzie z Gręboszowa na Westerplatte, z miejsca urodzenia i wychowania mjr. Sucharskiego do miejsca, gdzie dowodził placówka Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jest to forma upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, jak i samej postaci mjr. Sucharskiego. W ostatnich latach momentami uderzano w niego, próbowano zafałszować jego postać, jego sylwetkę. To też jest forma promocji tej postaci – wyjaśnia Marek Mosio.

Warto przypomnieć, że Henryk Sucharski urodził się 12 listopada 1898 właśnie Gręboszowie. Zasłynął jako obrońca Westerplatte w kampanii wrześniowej. Placówka utrzymała się pod ostrzałem aż do 7 września, kiedy major Sucharski podjął decyzję o kapitulacji i sam uzgodnił z Niemcami jej warunki. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło majorowi Henrykowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. Zmarł jako dowódca 6 Batalionu Strzelców Karpackich, części 2 Korpusu Polskiego powołanego we Włoszech, w nepalskim szpitalu wojskowym 30 sierpnia 1946 roku. Został pochowany 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech. W 1971 roku jego szczątki przewieziono do Polski i 1 września urnę z prochami udekorowanymi Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari złożono na Westerplatte.

Jak włączyć się w organizację Rajdu im. majora Henryka Sucharskiego? - Jesteśmy na etapie pozyskiwania partnerów. Chciałbym też zaapelować do osób, które chciałyby w jakikolwiek sposób wesprzeć ten rajd – przedsiębiorców, filantropów, którzy wspierają tego typu akcje. Serdecznie zapraszamy do współpracy, oferujemy za to pewną promocję. Jednocześnie można się przysłużyć dobrej sprawie, patriotycznej, lokalnej i upamiętnieniu postaci ważnej dla powiatu dąbrowskiego – zachęca Marek Mosio, który już 7 marca na fanpejdżu Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie poinformował o porozumieniu ze starostą dąbrowskiem Lesławem Wieczorkiem, który obiecał wesprzeć inicjatywę.

Większość informacji przekazywana jest za pomocą fanpejdża Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie na Facebooku, który od kilku lat prowadzi Marek Mosio. Również Powiat Dąbrowski stając się partnerem rajdu zamieszcza informacje na swojej stronie internetowej.

Strona Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie powstała kilka lat temu. - Forma fanpejdża zmienia się z roku na rok. Uczestnicząc w wielu wyjazdach i rajdach na terenie powiatu dąbrowskiego i poza powiatem zbieram i publikuję przydatne dla rowerzystów informacje – wyjaśnia Marek Mosio. - To jest jakaś forma promocji powiatu dąbrowskiego, szczególnie rowerowania. Cieszę się, że wiele osób obserwuje ją i reaguje na informacje pojawiające się w tym miejscu. Przekazuję tu fanom roweru informacje o ciekawych trasach, ścieżkach, miejscach, które warto odwiedzić, a które mogą być nawet blisko ich domów. Zachęcam też do obserwowania tej strony – zaprasza.

Pasjonaci rowerów skupieni wokół strony Trasy Rowerowe Powiśla Dąbrowskiego tegoroczny sezon oficjalnie zaczną rajdem 28 kwietnia. - To taka bardzo spontaniczna akcja – mówi Marek Mosio. - Jak to wypadnie zobaczymy. Pomysł zrodził się dosłownie kilka dni temu. Jest to forma rajdu pielgrzymkowego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach z okazji Święta Miłosierdzia w Dąbrowie Tarnowskiej. To jest taki symboliczny początek sezonu rowerowego.

- Można się jeszcze zgłosić. Planujemy maksymalnie do 20 osób. Formularz zgłoszeniowy jest już na stronie Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie. Zapraszamy – mówi Mosio.

Osoby zainteresowane udziałem lub wsparciem Rajd im. majora Henryka Sucharskiego z Gręboszowa na Westerplatte w dniach 28 sierpnia – 1 września 2019 roku mogą skontaktować się z organizatorem dzwoniąc na numer 726 585 310.

Marzena Gitler, foto: Powiat Dąbrowski

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje