niedziela, 18 lipca 2021 18:58

Powódź na Sądecczyźnie. Służby walczą o udrożnienie Naściszówki. Ściągają ciężki sprzęt

Autor Marzena Gitler
Powódź na Sądecczyźnie. Służby walczą o udrożnienie Naściszówki. Ściągają ciężki sprzęt

Woda kolejny raz zalała Nowy Sącz i powiat nowosądecki. Najgorzej jest w okolicach potoku Naściszówka, który został zablokowany przez płynące z wodą drzewa i asfalt. Na miejscu trwa gorączkowa walka o udrożnienie potoku, bo nocą może być jeszcze gorzej. Zniszczenia są też w innych miejscowościach Sądecczyzny.

Nie minęły dwa dni od ostatniej dramatycznej powodzi, a wielka woda znów płynie ulicami Nowego Sącza. Ulewa, które rozpoczęła się ok. godz.16 błyskawicznie doprowadziła zalania ulic. Najgorzej jest na Barskiej i Pieczkowskiego, gdzie niewielki potok Naściszówka wystąpił z brzegów i płynąc ulicą Grabową zalewał samochody i domy.

Na miejscu jest prezydent Ludomir Handzel i radny Krzysztof Ziaja, którzy koordynują pracę służb i ściągają posiłki. - Udrożniamy ciek wodny, bo nie wiadomo co się będzie działo - relacjonuje na Facebooku włodarz Nowego Sącza. - W nocy i wieczorem zapowiadane są także opady.

Opublikowany przez Krzysztofa Ziaję Niedziela, 18 lipca 2021

Do odblokowania potoku, który został zablokowany materiałem naniesionym przez wodę, olbrzymimi kłodami, gałęziami a nawet zerwanym z dróg asfaltem ściągnięto koparki. To samo dzieje się na ul. Witosa.  - Cały czas koordynujemy akcje ze strażą, z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i naszymi drogowcami - informuje prezydent Handzel. Miasto przygotowało 4 tysiące worków z piaskiem, które wydaje mieszkańcom.

Opublikowany przez Prezydent Ludomir Handzel Niedziela, 18 lipca 2021

Zalane Łącko

Ta sama ulewa, która doprowadziła do zalanie Nowego Sącza, doprowadziła też do ogromnych zniszczeń w gminie Łącko, gdzie ok. godz. 16 doszło do oberwania chmury. Całkowicie zniszczonych jest wiele dróg w miejscowościach: Zarzecze, Obidza, Brzyna, Łącko, Czerniec, Zabrzeż, Maszkowice i Zagorzyn.

🟡 Intensywne opady deszczu w dniu 18.07.2021

Opublikowany przez OSP Czerniec Niedziela, 18 lipca 2021

Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 969 w miejscowości Czerniec - na drogę wylał potok - ruch odbywa się wahadłowo. Na pograniczu Łącka i Czerńca powstało osuwisko. Podtopionych zostało wiele budynków. Pracę służb koordynuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.  

🟡 Intensywne opady deszczu w dniu 18.07.2021

Opublikowany przez OSP Czerniec Niedziela, 18 lipca 2021

To z jakim żywiołem mieliśmy do czynienia ilustruje film z Czerńca, opublikowany przez jedną z mieszkanek, Natalię Ogorzały.

W gminie Chełmiec i Łososinie Dolnej liczą straty

Kolejne samorządy z powiatu nowosądeckiego informują o szkodach poczynionych przez dzisiejsze gwałtowne ulewne deszcze.

Gmina Chełmiec: uszkodzone zostały trzy mosty na Naściszówce w miejscowości Naściszowa, prowadzące do budynków mieszkalnych. Dwa z nich są nieprzejezdne - jeden został całkowicie podmyty, drugi zapadł się i grozi całkowitym zawaleniem. Trzeci most został zabezpieczony i jest przejezdny.

Gmina Łososina Dolna: ponownie wezbrały potoki. Prawdopodobnie zwiększyły się szkody w infrastrukturze technicznej i komunalnej. Jak informują pracownicy Urzędu Gminy, z powodu trwających opadów i dużego zamglenia, obecnie nie są w stanie dokładnie stwierdzić rodzaju szkód.

Na miejscu cały czas pracują strażacy z OSP i PSP.

To nie koniec kataklizmu

W terenie trwa akcja ratunkowa. Niestety to nie koniec kataklizmu. Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 11:00 do jutra (19 lipca 2021 r.) do godz. 09:00 w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Prawdopodobieństwo: 70 %. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3 - stopniowej).W związku z powyższym proszę o podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i ostrzegawczych.

fot. screen filmu Fb Ludomir Handzel

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje