środa, 23 czerwca 2021 14:12

Powrót zabytkowej lokomotywy na ziemię chrzanowską [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Powrót zabytkowej lokomotywy na ziemię chrzanowską [FOTO]

Wyprodukowana  w latach 60’ w chrzanowskim FABLOK-u przez lata pracowała w cukrowni w  Tucznie. Przed „przerobieniem na żyletki” uratował ją Konrad Szarek,  prezes firmy TOR-BUD z Trzebini. 23 czerwca odrestaurowana w każdym  detalu zabytkowa lokomotywa SM03 wróciła oficjalnie na ziemię  chrzanowską, gdzie każdy będzie mógł ją podziwiać.

- Na jednym z  portali internetowych wypatrzyłem w grudniu przeznaczoną na złom  lokomotywę SM03-620. Postanowiłem, że ją uratujemy i odremontujemy, a  potem zaprezentujemy lokalnej społeczności. Jestem lokalnym patriotą, od  lat związanym z branżą kolejową – od razu w głowie pojawił się pomysł  postawienia lokomotywy przed wjazdem do siedziby firmy, aby każdy  przejeżdżający drogą powiatową mógł się zatrzymać i podziwiać nasze  lokalne „cudeńko” – wyjaśnia Konrad Szarek, pasjonat kolei i prezes  trzebińskiego przedsiębiorstwa TOR-BUD.

Spalinowóz SM03 to jedna z  bardziej popularnych lokomotyw produkowanych w latach 1959-69 w  Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce FABLOK w Chrzanowie. Uratowany  egzemplarz identyfikowany jest numerem bocznym 620. Odrestaurowanie  lokomotywy trwało ponad dwa miesiące – zadania podjęła się firma  Mag-Train z Chrzanowa.

- Jako TOR-BUD współpracujemy z wieloma  firmami branży kolejowej, więc nie miałem wątpliwości, że remont  najlepiej wykona zaprzyjaźniona firma Mag-Train, której siedziba  znajduje się w halach dawnego FABLOK-u. I tak oto historia zatoczyła  koło – lokomotywa wyprodukowana w Chrzanowie, została w tym samym  miejscu odrestaurowana, a dziś mogą ją podziwiać mieszkańcy Trzebini,  Chrzanowa i okolicznych miejscowości – tłumaczy prezes Szarek.

To  nie jedyny lokalny akcent związany z inicjatywą cenionego  przedsiębiorstwa. Lokomotywa została usadowiona na tle wyjątkowego  muralu, przedstawiającego pobliską stację kolejową w Trzebini-Sierszy, a  na ścianie obok powstała mini street-galeria z historycznymi  reprodukcjami części miasta, w której dziś znajduje się siedziba firmy  TOR-BUD. Autorem muralu i galerii jest lokalny artysta i fotograf Jakub  Kaja.

- Trzebinia od lat słynie z kreatywnych i pomysłowych firm, które podbijają polskie
i  zagraniczne rynki. Jestem dumny, że coraz więcej lokalnych  przedsiębiorców identyfikuje się również jako lokalni patrioci i działa  na rzecz naszej gminy. TOR-BUD to przykład tego rodzinnego  przedsiębiorstwa, które zawsze chętnie angażuje się w najróżniejsze  działania,
a dzięki ich solidności i otwartości marka „Trzebini”  promowana jest w całej Polsce – powiedział podczas prezentacji  lokomotywy Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Lokomotywa SM03  została usadowiona na ogólnodostępnym skwerze przed siedzibą firmy  Tor-Bud przy ul. Lipcowej 70 w Trzebini. Każdy chętny może przyjechać o  dowolnej godzinie
i zobaczyć odrestaurowaną w każdym detalu lokomotywę.

Powrót zabytkowej lokomotywy
Wnętrze zabytkowej lokomotywy
Wnętrze kabiny lokomotywy 

Foto: TOR-BUD Sp. z o.o. sp. k. z Trzebini

Chrzanów - najnowsze informacje