czwartek, 27 czerwca 2024 08:03

Nowa atrakcja na Wawelu. "Przy dobrej pogodzie zobaczycie również Tatry"

Autor Marzena Gitler
Nowa atrakcja na Wawelu. "Przy dobrej pogodzie zobaczycie również Tatry"

Nowy punkt widokowy będzie czynny od 1 lipca. O jego powstaniu poinformował Zamek Królewski na Wawelu.

Widok Krakowa i jego okolic będzie można już wkrótce podziwiać z tarasu Małej Baszty. Wieża, która znajduje się w narożniku dziedzińca arkadowego, w budynku nr 5 Zamku Królewskiego na Wawelu, powstała w latach 1941-43, a zbudowali ją niemieccy okupanci, gdy w Wawel był siedzibą Generalnego Gubernatora Hansa Franka. Zaprojektował ją na polecenie władz okupacyjnych znany polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz.

Mała Baszta wychodzi na dziedziniec arkadowy/ fot. Zamek Królewski na Wawelu

Wieża przez lata pełniła funkcje komunikacyjne i magazynowe. W 2022 roku rozpoczął się gruntowny remont, którego celem m.in. było przystosowanie budowli dla zwiedzający. Koszty to ponad 2 mln zł, z czego 800 tys. zł pokrył Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa z Narodowego Funduszu Ratowania Zabytków Krakowa. Remont i wyposażenie wieży sfinansowano też ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z budżetu państwa. Obejmował on prace budowlane i konserwatorskie oraz aranżację pomieszczeń w związku z potrzebami nowej trasy turystycznej.

Zamek Królewski na Wawelu poinformował właśnie o zakończeniu inwestycji i otwarciu wieży dla zwiedzających, co nastąpi już 1 lipca.

"To stąd rozpościera się najbardziej spektakularny widok w Krakowie! Od 1 lipca zaprosimy Was na nowy taras widokowy na dachu Małej Baszty! Po przejściu 101 schodów i dotarciu na krużganek zobaczycie zachwycającą panoramę okolic zamku - teren wzgórza wawelskiego i starego miasta. Z tarasu widokowego rozpościera się także widok na dzielnicę Kazimierz z imponująco rysującymi się sylwetami kościołów i dawnym ratuszem, a także malowniczo meandrującą Wisłę. Całość zamyka zielona strona miasta – pasmo Sowińca, nad którym dostojnie wznoszą się Srebrna Góra z klasztorem kamedułów na Bielanach i Kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Przy dobrej pogodzie zobaczycie również Tatry!" - zapowiada instytucja.

To stąd rozpościera się najbardziej spektakularny widok w Krakowie! Od 1 lipca zaprosimy Was na nowy taras widokowy na...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Wtorek, 25 czerwca 2024

Z Małej Baszty zobaczymy Basztę Sandomierską, Basztę Złodziejską, Wisłę, klasztor kamedułów na Bielanach, pasmo Sowińca z Lasem Wolskim i Kopcem Kościuszki i dawne seminarium duchowne.

Widok z Małej Baszty na Wawelu: 1. Baszta Sandomierska, 2. Baszta Złodziejska, 3. Wisła, 4. Klasztor kamedułów na Bielanach, 5. pasmo Sowińca z Lasem Wolskim i Kopcem Kościuszki, 6. dawne seminarium duchowne/ fot. Zamek Królewski na Wawelu

Krużganki i Małą Basztę od 1 lipca będzie można zwiedzać codziennie. W poniedziałek będą otwarte w godzinach 10-18, a od wtorku do niedzieli w godzinach 9-18. Bilet normalny to 12 zł, a ulgowy 9 zł. Można je kupić w kasach Zamku lub online na stronie internetowej instytucji.

fot. Zamek Królewski na Wawelu

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka