środa, 3 listopada 2021 13:00

Na Podhalu powstanie nowoczesne Centrum Nauki i Techniki

Autor Edyta Sowa
Na Podhalu powstanie nowoczesne Centrum Nauki i Techniki


Krakowski AGH oraz Gmina Czarny Dunajec podpisały  porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia Centrum Nauki i Techniki im. Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum będzie zajmowało się m.in. popularyzacją nauki i nowych technologii wśród dzieci i młodzieży oraz turystów odwiedzających jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów turystycznych w Polsce, jakim jest Podhale.

Ośrodek ma mieć charakter naukowo-dydaktyczny, ma spełniać także funkcje inkubatora dla twórców innowacyjnych pomysłów z dziedziny nauki i nowych technologii. Nowe miejsce na mapie południowej Polski ma sprzyjać rozwojowi talentów oraz pasji naukowych, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Centrum będzie się mieściło w budynku, który powstał na początku XX w. Będzie to jedyne takie centrum w południowej Małopolsce, umożliwi ono poznanie najnowszych osiągnięć technologicznych, m.in. w dziedzinie fizyki, odnawialnych źródeł energii czy cyberbezpieczeństwa. Mogą się tu odbywać także warsztaty z automatyki, robotyki czy informatyki. Centrum będzie stanowić jedną z większych atrakcji turystycznych w okolicy.

Rolą AGH będzie współpraca przy opracowaniu koncepcji realizacji Centrum, w tym ustalenie głównych założeń dla funkcjonowania obiektu. Współpracę merytoryczną z Gminą w tym zakresie koordynuje Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, który podejmie się opracowania tematyki zajęć dla osób korzystających z usług Centrum. Przedstawiciele wydziału zajmą się także wsparciem merytorycznym w zakresie wykorzystania w Centrum współczesnych i atrakcyjnych dla młodych ludzi form przekazywania wiedzy.

Prace koncepcyjne ruszą w listopadzie br., a projektowe w I kwartale przyszłego roku. Przystąpienie do realizacji inwestycji może nastąpić już w roku 2023 lub 2024.

info i foto. UG Czarny Dunajec

Małopolska - najnowsze informacje