sobota, 13 stycznia 2024 10:08

Pożegnano księdza Jana Nalepę. Przez 27 lat pełnił funkcję proboszcza parafii w Rzykach

Autor Mirosław Haładyj
Pożegnano księdza Jana Nalepę. Przez 27 lat pełnił funkcję proboszcza parafii w Rzykach

7 stycznia 2024 r. zmarł ksiądz Jan Nalepa, emerytowany proboszcz parafii św. Jakuba w Rzykach. Jako kapłan przeżył prawie 57 lat. Miał 83 lata. Pogrzeb śp. ks. Jana Nalepy odbył się w piątek, 12 stycznia.

Śp. ksiądz Nalepa urodził się 18 lipca 1941 roku w Zielonkach koło Krakowa. Maturę zdał w Liceum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1961 roku został przyjęty do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1967 roku z rąk kardynała Karola Wojtyły w katedrze wawelskiej.

Przez swoje życie kapłańskie pracował jako wikary w Ujsołach, Jeleśni, Jaworznie, Wieprzu, Radziechowach i w parafii Nawiedzenia NMP w Juszczynie, gdzie od 1982 roku był proboszczem.

W roku 1989 został proboszczem parafii w Rzykach. Pełnił tę funkcję przez 27 lat, do 2016 roku. Jednym z ostatnich wydarzeń parafialnych, które przygotował, była peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego z relikwiami św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. „Sympatyczny, lojalny – bardzo dobrze go pamiętam z czasów seminaryjnych” – wspomina swego kolegę rocznikowego ks. prałat Władysław Zązel. Ks. Jan Nalepa, pracując w parafii w Rzykach, potrafił rozmawiać z prostymi ludźmi, z którymi znajdował wspólny język, był na nich otwarty i pomagał w różnych potrzebach. Ponadto, był odnowicielem parafii od strony gospodarczej, m.in. odmalował kościół i odrestaurował ołtarz.

Pogrzeb śp. ks. Jana Nalepy odbył się w piątek, 12 stycznia o godzinie 13:30 w kościele Św. Jakuba w Rzykach. Po M szy świętej nastąpi odprowadzenie ciała zmarłego Kapłana na cmentarz parafialny w Rzykach.

Fot. i inf.: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka