poniedziałek, 15 stycznia 2024 14:05

Prezydent zaatakował PSL na urodzinach Witosa. "Terror praworządności"

Autor Marzena Gitler
Prezydent zaatakował PSL na urodzinach Witosa. "Terror praworządności"

- PSL uczestniczy dziś w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia - mówił prezydent Andrzej Duda, podczas obchodów 150. urodzin Wincentego Witosa, jednego z założycieli ugrupowania. Na słowa głowy państwa odpowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Terror praworządności"

Prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnej uroczystości nawiązał do sytuacji byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, porównując ich zatrzymanie do  - Oto posłowie zostają zamknięci do więzienia. O jakżeż to przypomina tamten 1920, 1930 rok. W tamtej sytuacji chociaż poszukano wytrychu i wcześniej rozwiązano Parlament i to była taka przerwa, kiedy nie mieli immunitetu, aby ich zamknąć w twierdzy brzeskiej. Teraz już się nie patyczkowano - grzmiał prezydent. Andrzej Duda przypomniał, że Wincenty Witos odszedł z PSL i założył PSL Piast sprzeciwiając się korupcji ówczesnych władz partii. - Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia - mówił prezydent. Andrzej Duda przypomniał okoliczności, w których Wincenty Witos wraz ze współpracownikami trafił do więzienia po tzw. procesie brzeskim. Zdaniem prezydenta był to "dramatyczny błąd", który popełnił Józef Piłsudski, i który, jego zdaniem doprowadził do utraty niepodległości w 1939 roku na skutek brak jedności polskiego społeczeństwa. - Niech to będzie wielkim znakiem ostrzeżenia dla wszystkich polityków dzisiejszej Rzeczypospolitej, zwłaszcza dla tych, którzy obecnie rządzą, do czego prowadzi arogancja władzy i poczucie bezkarności, czy też jak wolę to nazwać terror praworządności, bo dzisiaj mamy proszę państwa do czynienie z terrorem tzw. praworządności - mówił prezydent.

"Wszyscy są równi wobec prawa"

Ostre słowa Andrzeja Dudy na patriotycznej uroczystości spotkały się z aplauzem zwolenników Zjednoczonej Prawicy, jednak zareagowali na nie od razu politycy PSL.

"Wincenty Witos walczył o Polskę praworządną, wolną i demokratyczną. Polskę, w której wszyscy są równi wobec prawa, a interes partii nigdy nie jest ponad interesem Ojczyzny. Warto, poza powoływaniem się na przywódcę Ruchu Ludowego wdrażać w życie idee, którym był wierny" - napisał na X (dawnym Twitterze) wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

"W ubiegłym roku, dzięki inicjatywie PSL oraz RPO, zmazany został haniebny wyrok sądu brzeskiego. Wincenty Witos został uniewinniony. Przeciwko kasacji, podobnie, jak w 1932 r. był przedstawiciel Prokuratury. Wbrew zasadom praworządności i racji stanu." - przypomniał przewodniczący PSL.

Obchody w Wierzchosławicach i Wojniczu

Przypomnijmy, 21 stycznia 2024 r. przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług, ogłosili rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Podobne działania podjęło wiele samorządów w Polsce, m.in. powiat tarnowski.

  • Zobacz:
Rok Wincentego Witosa. Uroczystości w Wierzchosławicach
14 stycznia odbyły się uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Tegoroczne obchody w przededniu jubileuszu, 14 stycznia, tradycyjnie zorganizował NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” we współpracy z powiatem tarnowskim. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i działacze Zjednoczonej Prawicy. Samorząd województwa małopolskiego reprezentowali wicemarszałek Józef Gawron i radna województwa Anna Mikosz, powiat tarnowski - starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma i etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w intencji Ojczyzny i polskich rolników w rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa - Wierzchosławicach, sprawował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników – ks. bp. Leszka Leszkiewicza. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry przeszli ze sztandarami do grobu założyciela PSL na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Z okazji 150 rocznicy urodzin twórcy ruchu ludowego w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu odbyła się konferencja naukowa z udziałem prezydenta Andrzej Dudy. Wykład „Wincenty Witos – historia i przesłanie” wygłosił dr Mateusz Sztypma – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka