poniedziałek, 15 sierpnia 2022 19:04

Proszowice: Pobili rekord Guinnessa! Z kosami i sierpami w rękach

Autor Tomasz Stępień
Proszowice: Pobili rekord Guinnessa! Z kosami i sierpami w rękach

Do było drugie podejście do ustanowienia rekordu Guinnessa w jednoczesnym koszeniu zboża. Ale udało się! Na polu w Ostrowie w gminie Proszowice stawiło się ponad 700 kosiarzy.

Obowiązujący do wczoraj rekord został ustanowiony przez Słoweńców. To oni właśnie w 2018 roku w liczbie 570 osób, zebrali się na jednym polu, aby ustanowić rekord w równoczesnym koszeniu przy użyciu tradycyjnej kosy oraz sierpa przez jak największą liczbę osób. W gminie Proszowice już rok później powstał pomysł, żeby rekord pobić. Ale mimo tego, że na miejscu z odziedziczoną po ojcu kosą stawił się burmistrz miasta Grzegorz Cichy, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Proszowicach Krzysztof Wojtusik i przedstawiciele Rady Miejskiej, próba się nie udała. W wydarzeniu wzięły 304 osoby, którym udało się ustanowić rekord Polski, ale na rekord Guinnessa było to za mało. Pomimo nieudanej próby organizatorzy zapowiadali, że za rok podejmą kolejna, ale potem przyszła pandemia i akcji zorganizować się nie udało.

Kolejną okazją były pierwsze w tym roku dożynki na terenie powiatu proszowickiego, które odbyły się w Ostrowie 14 sierpnia. Było wiele atrakcji i tanecznych zabaw, ale głównym punktem dożynek było właśnie bicie rekordu Guinnessa w tradycyjnym koszeniu zboża kosą lub sierpem. – Wszyscy uczestnicy, którzy nie mają własnych przyrządów do koszenia, będą mogli wypożyczyć je u organizatorów na miejscu – uspokajali organizatorzy. Tym razem drużyna kosiarzy była jeszcze mocniejsza, bo oprócz burmistrza Grzegorza Cichego i starosty Krystiana Hytrosia, dołączyli do niej między innymi minister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, poseł Włodzimierz Bernacki, wicemarszałkowie Małopolski Łukasz Smółka i Józef Gawron, a także radni gminy Proszowice. Przed wydarzeniem odbyła się próba oraz nauka korzystania z kosy oraz sierpa. I – udało się! Jak ogłosili organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ponad 700 kosiarzy. – Świetna inicjatywa i brawa dla Wszystkich. Dożynki na najwyższym poziomie – gratulowali internauci w mediach społecznościowych. – Gratulacje dla żniwiarzy i organizatorów przedsięwzięcia. Brawo! – dodawali inni.

fot: Powiat Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje