poniedziałek, 19 listopada 2018 09:52

Proszowice: Uczniowie dla Niepodległej

Autor (red)
Proszowice: Uczniowie dla Niepodległej

Uczniowie Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach aktywnie włączyli się w działania na rzecz uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W 2018 r. przypada szczególny jubileusz – 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Rok 2018 obfituje w różnorodne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym szczególnym roku w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach realizowano wiele projektów edukacyjnych, które miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży, w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Pokłosiem licznych konwersatoriów, konkursów -  plastycznego i pieśni patriotycznych, tematycznych wystawek było zdobycie przez proszowicką szkołę certyfikatu „Szkoła Młodych Patriotów”.

Setne urodziny Niepodległej Polski uczczono także udziałem w prezydenckim projekcie „Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – wyjątkowa powieść napisana na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też licznych rozczarowań po 1918 roku.

Jubileusz odrodzenia Polski upamiętniono również na sportowo, organizując na szkolnym obiekcie w Zespole Szkół powiatowe zawody -  bieg sztafetowy „100 km na 100-lecie Niepodległości”. Uczestnicy zawodów – 22 szkolne sztafety przebiegły ogółem 110 km.

19 października 2018 roku delegacja uczniów z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach wzięła udział, w zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, „Widowisku Dumy i Radości”. Po Mszy Świętej na Wzgórzu Wawelskim młodzież przeszła w barwnym pochodzie przez ulice Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa do Parku Jordana. Była to żywa lekcja historii, przypominająca dzieje naszej Ojczyzny.

Odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej proszowicki Zespół Szkół przystąpił do projektu pt. „Rekord dla Niepodległej”.  9 listopada 2018 r. o symbolicznej godzinie 11.11 młodzież i nauczyciele wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.  Uwieńczeniem szkolnych obchodów był wzruszający spektakl pt. „Wieniec cierniowy wrósł w Twoją skroń”, oparty na fragmentach III części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz lirycznych tekstach Mieczysława Romanowskiego, Kornela Ujejskiego, Władysława Broniewskiego oraz Jarosława Iwaszkiewicza.

Tradycyjnie, podczas szkolnej uroczystości Święta Niepodległości, uczniowie pierwszych klas mundurowych zostali pasowani na kadetów, a z klas starszych otrzymali wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie.

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Proszowice - najnowsze informacje