wtorek, 3 sierpnia 2021 15:06

Pryszcze na szyi – przyczyny

Autor Artykuł sponsorowany
Pryszcze na szyi – przyczyny

Niedoskonałości mogą pojawiać się na bardzo różnych fragmentach naszego ciała – najczęściej jednak mówi się, że trądzik dotyka przede wszystkim obszaru twarzy. Jest to oczywiście prawdą, ale czasami pryszcze na szyi to także jeden z objawów tej popularnej choroby skórnej. Nie można jej lekceważyć, ponieważ jest to problem, który może bardzo szybko przyjąć zaawansowaną formę. Dlatego jeżeli zauważymy w tym rejonie wypryski lub stany zapalne, powinniśmy zacząć działać możliwie jak najszybciej.

Dlaczego pojawiają się pryszcze na szyi?

Trudno jest podać jeden konkretny czynnik, który sprawia, że pojawiają się pryszcze na szyi. Tak naprawdę jest to problem złożony i trzeba dobrze poznać swój organizm, aby doszukać się źródła problemu. Nierzadko jest to oznaka, że mamy do czynienia z trądzikiem. Jaką odmianą? Tutaj zależne jest to m.in. od naszego wieku. Niedoskonałości obecne w tym obszarze najczęściej występują jednak po 25. roku życia, a to może oznaczać, że mówimy o trądziku późnym. Jak go rozpoznać? Będą to nieestetyczne grudki i krostki, które nie tylko są trudne do ukrycia, ale przede wszystkim są powodem dużego dyskomfortu. Obecny może być też ból czy uczucie swędzenia – skóra na szyi pozostaje w ruchu, ponieważ nawet przy delikatnym skręcie głowy napina się. Jednocześnie nierzadko nosimy też ubrania, które przylegają nie tylko do naszych ramion czy dekoltu – zwłaszcza kobiety lubią nosić golfy czy apaszki. Takie materiały dodatkowo podrażniają skórę.

Ale dlaczego tak właściwie występują pryszcze na szyi? Zazwyczaj przyczyną jest niewłaściwe działanie gospodarki hormonalnej – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Prowadzi to do zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Jeżeli występuje nadprodukcja sebum, to jednocześnie pory zostają zatkane. Rozwijają się wtedy stany zapalne, które występują jako krostki i grudki.

Trądzik różowaty a pryszcze na szyi

Warto pamiętać, że trądzik różowaty może występować w kilku odmianach. Mówimy tutaj o wariancie rumieniowo-teleangiektatycznym, guzkowym, grudkowo-krostkowym, ale też ocznym. Czy jednak pryszcze na szyi także będą wchodziły w obręb tej choroby skórnej? Zawsze najlepiej jest poradzić się specjalisty, który właściwie rozpozna obecną dolegliwość. Tutaj należy dodać, że czasami trądzik różowaty to nie tylko zmiany obecne na twarzy, ale też plecach, klatce piersiowej czy… szyi. Dlatego nie należy lekceważyć nawracających niedoskonałości, gdyż z czasem powstaną nieestetyczne blizny czy trudne w usunięciu przebarwienia.

Co zrobić, jeżeli niedoskonałości nie znikają?

Pierwsze, co należy zrobić, aby ograniczyć występowanie zmian skórnych, to zmiana codziennej pielęgnacji. Lepiej unikać kosmetyków, które mogą zatykać pory lub zbytnio przesuszać. Zamiast nich sprawdzą się produkty oczyszczające, nawilżające oraz regulujące pracę gruczołów łojowych. Co jeszcze? Tutaj zdecydowanie konieczne jest wprowadzenie zdrowej diety, ponieważ niektóre ze spożywanych produktów również są powodem chorób skórnych. Jeżeli powyższe sposoby nie działają, to konsultacja z lekarzem i leczenie farmakologiczne może być jedynym, skutecznym krokiem.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka