środa, 26 marca 2025 10:56, aktualizacja 3 dni temu

Stan nadzwyczajny na Słowacji. Pryszczyca coraz bliżej Małopolski

Autor Marzena Gitler
Stan nadzwyczajny na Słowacji. Pryszczyca coraz bliżej Małopolski

Rząd Słowacji 25 marca ogłosił stan nadzwyczajny na terenie całego kraju w związku z wykryciem pryszczycy. Wcześniej wykryto ją na Węgrzech i w Niemczech. Na granicach trwają kontrole i działania, które mają uchronić przed przeniesieniem się zarazy do Polski.

Stan nadzwyczajny na Słowacji

Rząd Słowacji ogłosił stan nadzwyczajny na terenie całego kraju w związku z wykryciem pryszczycy – poinformował we wtorek, 25 marca minister rolnictwa Richard Takacz po posiedzeniu gabinetu. Na południu kraju potwierdzono już czwarte ognisko tej wirusowej choroby.

Stan nadzwyczajny ma ułatwić koordynację działań w walce z chorobą. Wcześniej ogniska pryszczycy wykryto w trzech gospodarstwach na południu Słowacji, w pobliżu granicy z Węgrami, a najnowsze, czwarte, również znajduje się w tym regionie. Minister rolnictwa zapowiedział, że w najbliższym czasie zbierze się sztab kryzysowy, a w ramach działań zapobiegawczych prawdopodobnie dojdzie do wybicia zakażonych stad.

Wcześniej wykryto ogniska choroby na Węgrzech. Zgodnie z decyzją wykonawczą KE na obszarach objętych ograniczeniami weterynaryjnymi obowiązuje m.in. zakaz przemieszczania:

  • zwierząt wrażliwych na pryszczycę;
  • produktów pochodzących od tych zwierząt oraz materiału biologicznego;
  • pasz i przedmiotów, które mogą przenosić wirusa tej choroby.

Ponadto, służby słowackie wprowadziły środki nadzwyczajne dla całego terytorium Republiki Słowackiej:

  1. zakaz przemieszczania zwierząt parzystokopytnych z i na terytorium Słowacji;
  2. zakaz tranzytu zwierząt parzystokopytnych przez terytorium powiatów Komárno i Dunajská Streda. W przypadku innych powiatów, możliwy jest tranzyt przez główne drogi;
  3. zakaz ruchu zwierząt przez przejścia graniczne Čunovo/Rusovce - Rajka, Medveďov - Vámosszabadi, Komárno _ Komárom i Štúrovo _ Esztergom;
  4. zakaz organizacji wszystkich imprez masowych, pokazów, wystaw i zgromadzeń z udziałem zwierząt parzystokopytnych;
  5. zakaz wstępu osobom nieuprawnionym do gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne.

Na obszarze zapowietrzonym wokół ognisk choroby wprowadzono prewencyjne uśmiercanie zwierząt z gatunków wrażliwych.

Na granicy ze Słowacją trwają kontrole sanitarne. W Polsce takie działania prowadzone są w województwie śląskim (na przejściach w Korbielowie, Lalikach, Chałupkach, Gorzyczkach i Cieszynie) oraz w Małopolsce.

Na przejściach granicznych w Niedzicy, Piwnicznej-Zdroju oraz Chyżnem wprowadzono szczegółowe kontrole transportów żywych zwierząt. W akcji uczestniczą Policja, Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego, Karpacki Oddział Straży Granicznej, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Inspekcja Weterynaryjna. - Po stwierdzeniu ogniska pryszczycy na Węgrzech podjęliśmy natychmiastowe działania. Wprowadziliśmy kontrole oraz dezynfekcję pojazdów przewożących zwierzęta – wyjaśnia wojewoda Klęczar.

- Pryszczycy u nas nie ma, ale jest w niedalekiej odległości od naszych granic. Wybuchła w Brandenburgii. To jedna z najgroźniejszych chorób zwierząt. Powoduje bardzo duże straty ekonomiczne i już teraz zwracamy na nią szczególną uwagę. W tej chwili na zachodniej granicy została postawiona zapora. Kontroluje się i dezynfekuje, żeby nie dopuścić jej do naszego kraju. Będziemy mieli na pewno z tym kłopot i już się do tego przygotowujemy – powiedział w rozmowie z Głos24 Lech Pankiewicz, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W Niedzicy i Piwnicznej dodatkowo zastosowano opryskiwacze ręczne, a wszystkie transporty zwierząt są rejestrowane i monitorowane.

Z uwagi na rozprzestrzenianie się pryszczycy na Słowacji i Węgrzech, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar osobiście nadzorował działania służb na przejściu granicznym w Chyżnem. Kontrole mają na celu zapobieżenie przedostaniu się wirusa do Polski, szczególnie poprzez transporty żywych zwierząt. – Wspólnie działamy, aby ta choroba nie dotarła do naszego kraju – podkreślił wojewoda.

Dotychczasowe kontrole wykazały konieczność zaostrzenia działań. Pod uwagę brane jest nawet czasowe zamknięcie przejść granicznych w Piwnicznej-Zdroju i Niedzicy dla transportu żywych zwierząt. - Ta choroba nie zagraża ludziom, ale powoduje ogromne straty gospodarcze. Dlatego musimy działać zdecydowanie – podkreśla wojewoda Klęczar.

Sytuacja na granicach jest monitorowana na bieżąco, a służby pozostają w stanie gotowości na wypadek pogorszenia sytuacji.

Czym jest pryszczyca?

Pryszczyca to wysoce zakaźna wirusowa choroba zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, świnie, owce czy kozy. Objawia się gorączką, pęcherzami w jamie ustnej oraz na racicach, co prowadzi do utraty apetytu i osłabienia zwierząt. Chociaż pryszczyca nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jej rozprzestrzenienie mogłoby spowodować poważne straty ekonomiczne w rolnictwie.

Jak się przed nią chronić?

Podstawowe działania prewencyjne obejmują:

  • rygorystyczną kontrolę transportu zwierząt,
  • stosowanie mat i ramp dezynfekcyjnych,
  • dokładne sprawdzanie świadectw zdrowia zwierząt,
  • monitoring przez służby weterynaryjne.

fot. MUW

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka