wtorek, 28 czerwca 2022 11:04

Przełom w medycynie? To może być sposób na raka nerki

Autor Norbert Kwiatkowski
Przełom w medycynie? To może być sposób na raka nerki

Medycyna to taka dziedzina badań, gdzie przełomowe odkrycia zdarzają się dość rzadko, a są niezwykle oczekiwane. Tyczy się to zwłaszcza chorób nowotworowych, które niosą za sobą dużą śmiertelność. Okazuje się, że jest nadzieja na postępy w walce z nowotworem, bo najnowsze badania niosą ze sobą dobre wyniki.

Badacze ze szwedzkiego Uniwersytetu przyjrzeli się komórkom rakowym w nerkach. Ich obserwacje mają zaskakująco dobre wyniki. Dostrzegli dość niski poziom mitochondriów w komórkach, co postanowili wykorzystać. Za pomocą inhibitorów zaczęli zwiększać zawartość mitochondriów, wynikiem czego była reakcja komórek rakowych na takie leczenie.

- Po raz pierwszy pokazaliśmy, w jaki sposób tworzenie nowych mitochondriów ma wpływ na komórki nowotworowe z mutacjami VHL. - zauważono.

Może być to jedno z większych odkryć w medycynie w ostatnich latach, jeśli faktycznie uda się przełożyć to na wyprodukowanie leków. Taki preparat mógłby nie tylko zapobiegać powstawaniu komórek rakowych, ale mieć także wpływ na te już istniejące, osłabiając je.

Co warto podkreślić - naukowcy ze Szwecji wyrażają duże nadzieję, że wyniki tych badań otwierają drogę do skutecznej walki z nowotworami nie tylko nerek, ale także guzów takich, jak przyzwojak

Foto: pixabay

Małopolska - najnowsze informacje