wtorek, 30 marca 2021 07:23

Przemycali amfetaminę w butelkach po … śliwowicy [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Przemycali amfetaminę w butelkach po … śliwowicy [VIDEO]

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez małopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej i CBŚP. Z ustaleń śledczych wynika, że do Szwecji przemycano płynną amfetaminę w butelkach z etykietami regionalnego polskiego alkoholu.

Prokuratura Krakowa skierowała akt oskarżenia przeciwko Adrianowi J, Krystianowi B., Pawłowi K. i Barbarze B., którym zarzuciła udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej m.in. przemytu substancji psychotropowych w postaci płynnej amfetaminy z Polski na teren Królestwa Szwecji oraz przerób tej substancji na terytorium Królestwa Szwecji. Ponadto Adrianowi J. prokurator zarzucił kierowanie tą grupą przestępczą. Śledztwo było prowadzone przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze uniemożliwili przemyt 7 litrów płynnego narkotyku. Wszystko wskazuje na to, że wstępne działania związane z przestępczym procederem mogły być finansowane m.in. z wyłudzonych kredytów i pożyczek.

- Śledczy ustalili, że grupa rozpoczęła działalność jeszcze w 2016 r., a w jej skład wchodzili mieszkańcy województwa małopolskiego, głównie Krakowa oraz powiatu gorlickiego i miechowskiego. Członkowie grupy są także podejrzani o oszustwa oraz fałszowanie dokumentów, na podstawie których wyłudzano kredyty i pożyczki gotówkowe, zapewniając prawdopodobnie finansowanie działań związanych z przemytem i obrotem narkotyków – informuje Justyna Drożdż Starszy Specjalista Referatu Prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Z zebranego materiału wynika, że podejrzani przemycali do Szwecji płynną amfetaminę w butelkach jako śliwowica. Miało to na celu zmylenie funkcjonariuszy, w przypadku ewentualnej kontroli. Narkotyk transportowano drogą morską do Szwecji, gdzie płynną substancję przetwarzano na proszek tj. siarczan amfetaminy, a potem wprowadzano do obrotu. Oprócz samego narkotyku, do Szwecji przemycano również półprodukty służące do wytwarzania amfetaminy.

- Łącznie w ramach wspólnych działań KaOSG i CBŚP zatrzymano 4 osoby i przejęto 7 litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych – dodaje Drożdż.

Zatrzymanych oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna z nich podejrzana jest o kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły wytwarzania, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, fałszowania dokumentów a także oszustw kredytowych.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy wyjaśniają jej wszystkie okoliczności. Ustalają inne osoby mogące mieć związek z nielegalnym procederem.

fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Gorlice - najnowsze informacje