czwartek, 15 czerwca 2023 06:49, aktualizacja 2 lata temu

Przygotowania do pogrzebu – niezbędne formalności i zadania

Autor Artykuł sponsorowany
Przygotowania do pogrzebu – niezbędne formalności i zadania

Strata bliskiej osoby zazwyczaj jest doświadczeniem bardzo traumatycznym, na które nie da się przygotować. Warto jednak zdawać sobie sprawę z formalności do dopełnienia w tym trudnym momencie, by wiedzieć, co zrobić i do jakich urzędów się udać. Jakie dokumenty są potrzebne, by zorganizować ostatnie pożegnanie? Do jakich urzędów trzeba się udać? O czym jeszcze pamiętać przed ceremonią pogrzebową? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Dokumenty niezbędne do organizacji ceremonii

Organizacja pogrzebu jest możliwa tylko wtedy, jeśli posiada się podstawowe dokumenty, w tym Akt zgonu. Jak go otrzymać? Tuż po stwierdzeniu zgonu lekarz wystawia kartę zgonu, z którą należy niezwłocznie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Razem z kartą trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości zmarłego i dokumenty identyfikujące zgłaszającego. Urzędnik na tej podstawie wystawia Akt zgonu (najczęściej w kilku egzemplarzach), niezbędny do załatwiania dalszych formalności w urzędach i zakładzie pogrzebowym. Często zdarza się, że formalnościami związanymi z wizytą w urzędzie zajmują się pracownicy zakładu pogrzebowego w ramach kompleksowej usługi.

Termin pogrzebu – zarząd cmentarza i pogrzeby wyznaniowe

Większością formalności pogrzebowych w imieniu rodziny zajmują się obecnie specjaliści, jak choćby zatrudnione przez zakład pogrzebowy Bielany (DomPogrzebowyLomianki.pl). Niejednokrotnie w imieniu żałobników kontaktują się z zarządem cmentarza (komunalnego lub parafialnego), by określić termin pogrzebu. Jeśli rodzina posiada już grób, w ramach którego będzie chowany bliski zmarły, formalności jest mniej. Brak rodzinnego grobowca może natomiast oznaczać konieczność podpisania umowy dzierżawy miejsca na cmentarzu, zgodnie z regulaminem konkretnego cmentarza.

Jeśli ceremonia pogrzebowa ma mieć charakter wyznaniowy, następnym krokiem jest potwierdzenie terminu z duchownym oraz asystą towarzyszącą.

W przypadku osób, które mają zostać poddane kremacji, trzeba również określić termin w krematorium (oczywiście wcześniejszy niż termin pochówku urnowego), czym najczęściej zajmują się już w całości pracownicy zakładu pogrzebowego.

Formalności w ZUS – zasiłek pogrzebowy

Każda osoba ubezpieczona może w naszym kraju liczyć na zasiłek pogrzebowy, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynosi on obecnie 4000 zł i pomaga pokryć część kosztów pochówku. Jest wypłacany osobie, która przedstawia w urzędzie dokumenty poświadczające pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z organizacją ceremonii pogrzebowej.

Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego na druku Z-12 wraz z aktem zgonu, oryginałami rachunków dokumentujących poniesione wydatki, potwierdzeniem stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa ze zmarłym, poświadczeniem, iż zmarły był ubezpieczony (np. legitymacja emeryta i rencisty).

Dodatkowo, jeśli do załatwienia formalności upoważnia się zakład pogrzebowy do dokumentów dołącza się upoważnienie do złożenia przez firmę wniosku i dokumentów oraz otrzymania wypłaty.

Wybór akcesoriów pogrzebowych – jak zorganizować godny pochówek?

Gdy już zakończy się dopinanie kwestii formalnych, kolejnym krokiem jest wybór akcesoriów pogrzebowych, w tym trumny lub urny, tabliczek na trumnę, urnę i grobowiec, kwiatów, nekrologów, zgodnie z ostatnią wolą zmarłego i życzeniami rodziny. Niekiedy organizuje się również oprawę muzyczną, dzięki której ostatnie pożegnanie ma naprawdę elegancki charakter.

W tej kwestii również pomocą służą domy pogrzebowe, a dobór produktów jest w pełni uzależniony od indywidualnych upodobań i posiadanego budżetu.

Organizacja ceremonii pogrzebowej – formalności, o których trzeba pamiętać

Oprócz wymienionych powyżej formalności i zadań wiele rodzin decyduje się również na zorganizowanie stypy, czyli spotkania po ceremonii pogrzebowej dla rodziny i znajomych zmarłego, by podziękować im za obecność i wspólnie powspominać bliską osobę. Może odbyć się ona w domu prywatnym lub w wynajętym lokalu, najlepiej w pobliżu miejsca pochówku. W ten sposób domyka się formalności związane z pogrzebem i zadaniami, którymi musi zająć się rodzina z pomocą zakładu pogrzebowego, by godnie pożegnać zmarłego.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka