Mieszkańcy Pszczyny chcą zająć się kompostowaniem. W ten sposób mają uniknąć dodatkowych opłat za śmieci.
„Segreguję, koszę, kompostuję” – pod takim hasłem Urząd Miejski w Pszczynie uruchomił program bezpłatnego użyczania mieszkańcom kompostowników. Do właścicieli nieruchomości zamieszkałych trafiają 900-litrowe pojemniki, które po 5 latach przejdą na ich własność.
– Kompostowanie umożliwi dzisiaj przede wszystkim utrzymanie obecnej opłaty śmieciowej – podkreśla Piotr Łapa, rzecznik pszczyńskiego Urzędu Miasta. – Olbrzymie zainteresowanie kompostownikami świadczy o tym, że mieszkańcy przychylnie spojrzeli na naszą propozycję – dodaje.
Wprowadzenie opcjonalnego kompostowania odpadów na terenie gminy Pszczyna jest bowiem efektem zmian w przepisach, dotyczących odbioru i segregacji odpadów. Od 1 lipca mieszkańcy Pszczyny segregują odpady do kilku pojemników lub worków. W niebieskim gromadzony jest papier, w żółtym metale i tworzywa sztuczne, natomiast zielony jest przeznaczony na zbiórkę odpadów szklanych. Czarne pojemniki są na odpady, które nie podlegają segregacji.
– W ubiegłym roku i w latach poprzednich burmistrz zlecił, aby Miejski Zakład Zieleni podstawiał duże kontenery na trawę. Była ona odbierana bezpłatnie. Dzisiaj jest to, ze względu na obowiązujące przepisy, niemożliwe. W punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów można oddać bezpłatnie 200 kg na posesję. Kompostowanie umożliwia więc zagospodarowanie trawy, która zostanie przetworzona. Wraz ze zmianą przepisów każdy dodatkowy worek odpadów zielonych ponad normę oznacza wydatek 7,56 zł – tłumaczy Piotr Łapa.
Ponad 1,5 tysiąca wniosków
W poniedziałek 31 lipca 2017 w Urzędzie Miejskim w Pszczynie rozpoczęło się przyjmowanie wniosków od mieszkańców zainteresowanych kompostowaniem zieleni. O użyczenie kompostownika mógł wystąpić właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty zamieszkałej nieruchomości, który przede wszystkim ma możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu – samodzielnie musi go wykorzystać. Jak podkreślają urzędnicy, gmina nie będzie odbierała wyprodukowanego nawozu. Ponadto kompostowniki użyczane są osobom, które złożyły deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz nie posiadają względem gminy żadnych zaległości z tytułu podatków i innych opłat.
W ciągu dwóch tygodni, do 11 sierpnia, wpłynęło ponad 1,5 tysiąca podań. – W trakcie naboru złożono 1534 wnioski. Podejrzewaliśmy, że program może spotkać się z dużym zainteresowaniem, dlatego jeszcze przed uruchomieniem projektu zapadła decyzja, że zakupimy kolejne kompostowniki – wyjaśnia Piotr Łapa z Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
– Wnioski są obecnie weryfikowane pod względem formalnym. W pierwszym etapie zakupiliśmy 820 kompostowników. W najbliższym czasie powinniśmy otrzymać dodatkową partię 550 kompostowników – dodaje Piotr Łapa.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie tą formą zagospodarowania odpadów zielonych w gospodarstwach, 11 sierpnia ogłoszono przetarg na dostarczenie wspomnianych 550 pojemników o pojemności 900 litrów. Kompostowniki muszą spełniać określone warunki. Powinny być wykonane z tworzywa sztucznego zapewniającego mrozoodporność do minimum –25 stopni Celsjusza, grubość ścian powinna mieć minimum 2,3 mm, a wysokość całego pojemnika od 110 cm do 125 cm. Kompostownik w dolnej części powinien mieć drzwiczki, umożliwiające odbiór gotowego kompostu, a w górnej – klapę na zawiasach z zamkiem lub na zatrzask. Z kolei system montażu powinien zapewnić możliwość wielokrotnego montażu i demontażu. Preferowane kolory to czarny lub zielony. I najważniejsze – pojemniki powinny mieć atest lub certyfikat potwierdzający, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.
Wraz z kompostownikami mieszkańcy otrzymują instrukcję, informującą o zasadach prawidłowego kompostowania odpadów zielonych: gdzie i jak ustawić pojemnik, jak zamieszczać w nim zieleń, co można do niego wrzucać, a czego nie, do czego wykorzystywać powstały kompost.
– Zalet kompostowania odpadów organicznych, jak podaje literatura, jest wiele, np. dzięki kompostowaniu odpadów odzyskuje się substancje organiczne i zmniejsza ilość odpadów w gospodarstwie domowym o połowę. Powstały kompost jest niezwykle bogatym pokarmem organicznym dla roślin i gleby. Może być wykorzystywany do użyźniania oraz jako ściółka. Materia organiczna poprawia przepuszczalność i napowietrzanie gleb ciężkich, np. gliny. Jest też idealna dla gleb piaszczystych (zatrzymuje wodę i dostarcza substancji odżywczych). Zwiększa aktywność korzystnych dla roślin mikroorganizmów glebowych – wylicza Piotr Łapa z UM Pszczyna.
Więcej informacji na temat kompostowników można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie, tel. 32/449-39-89.
Anna Piątkowska-Borek
fot. UM Pszczyna