wtorek, 22 sierpnia 2017 07:53, aktualizacja 7 lat temu

To będzie dom pełen ciepła, miłości, zapachu ciasta...

Autor Anna Piątkowska-Borek
To będzie dom pełen ciepła, miłości, zapachu ciasta...

Ile osób postanowiło zdobyć górskie szczyty, by wesprzeć pszczyńskie hospicjum? Jak postępują prace przy budowie Domu Ojca Pio? I czym zajmują się poszczególne zespoły, działające w ramach organizacji? Na te i inne pytania odpowiada Teresa Buczak, Prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Jesteśmy już na półmetku akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum”. Ile osób w tym roku bierze w niej udział? I czy nadal można się zapisywać, by dołączyć do akcji?

Jak do tej pory mamy zarejestrowanych 454 uczestników. Nadal można dołączać do naszej akcji i wciąż pojawiają się nowe osoby.

Wędrują osoby indywidualne czy całe zorganizowane grupy?

Wśród uczestników mamy zarówno osoby indywidualne, jak i całe grupy zorganizowane. Przykładem mogą być grupy: Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak”, Stowarzyszenie „Wichura” czy Akademia Pięknego Czasu z Czechowic-Dziedzic.

Czy osobom, które chcą przyłączyć się do akcji, są stawiane jakieś konkretne wymagania, poza oczywiście stanem zdrowia pozwalającym na uprawianie turystyki górskiej?

Nie, jakiś szczególnych wymagań nie stawiamy. Cieszymy się z udziału każdej osoby. Prosimy jedynie o wypełnianie książeczek i, jeśli to możliwe, przesyłanie zdjęć, relacji z wypraw. Systematycznie staramy się relacje te zamieszczać na naszym Facebooku. Inspirują nas one i bardzo cieszą.

Czy prowadzicie statystyki kilometrów tras, jakie pokonali uczestniki i metrów n.p.m. szczytów, na jakie się wspięli?

Statystyki takie tworzymy dopiero po zakończeniu akcji, gdy podliczane są punkty, weryfikowane trasy i tworzone podsumowanie akcji.

Jak weryfikujecie liczbę przebytych przez uczestników kilometrów i zdobyte przez nich szczyty?

Wszystkie zdobyte trasy i szczyty są zapisywane przez uczestników w książeczkach, w których również powinny znaleźć się pieczątki np. ze schronisk lub innych punktów trasy. Uczestnicy dostarczają również zdjęcia z tras. Złożone książeczki weryfikowane są po zakończeniu akcji przez jury.

Ważnym celem akcji jest pozyskanie środków na budowę Domu Ojca Pio w Pszczynie. Jak przebiegają prace? Na jakim etapie jest budowa? I kiedy przewidujecie jej zakończenie?

Obecnie zakończony mamy stan surowy otwarty modułu domu opieki nad osobami starszymi i poradni. Ten moduł chcemy w tym roku zamknąć tzn. zakupić i zamontować okna, drzwi, a także zrealizować choć częściowo instalacje wewnętrzne. Prace prowadzimy etapowo, w miarę dostępnych środków finansowych. Niestety nie jest to prosta sprawa, a każdy kolejny zakres prac zależny jest od środków, którymi dysponujemy, w tym dotacji, darowizn, 1%. Moduł ten chcielibyśmy uruchomić za trzy lata.

Ile pieniędzy potrzeba jeszcze na dokończenie inwestycji?

Na dokończenie modułu dziennego ośrodka pomocy osobom starszym i poradni potrzebujemy jeszcze ponad milion złotych. Po zakończeniu i uruchomieniu tego modułu przystąpimy do dalszych prac. Hospicjum stacjonarne to koszt około 7 milionów złotych.

A jak właściwie ma wyglądać Dom Ojca Pio? Jakie pomieszczenia będą się w nim znajdowały i jakie mają spełniać funkcje?

Dom Ojca Pio to kompleks budynków, moduły domu dziennej opieki nad osobami starszymi, poradni, hospicjum stacjonarnego, noclegowni.

Każdy z modułów spełnia swoją specyficzną rolę. Moduł dziennej opieki nad osobami starszymi to dom, w którym znajdą miejsce osoby starsze, niesamodzielne, które nie mogą przebywać same w domu w czasie, gdy ich bliscy pracują. Tutaj w godzinach od 7:00 do 17:00 będą mogły spędzać czas pod opieką opiekunów, rehabilitantów, psychologów. Obiekt ten wyposażony jest również w kuchnię cateringową, zabezpieczającą posiłki nie tylko dla osób starszych, ale także dla osób biednych, w potrzebie. Posiłki będą w tym miejscu raz dziennie wydawane potrzebującym.

Następny moduł to obiekt przychodni, w której będą się znajdowały poradnie medycyny paliatywnej. Do tej pory w Pszczynie taka poradnia niestety nie funkcjonuje, a jest ogromnie potrzebna dla naszych chorych. W sytuacjach poprawy stanu zdrowia chorzy, będący pod opieką hospicjum domowego, mogą przejść pod opieką ambulatoryjną. W ten sposób zachowana zostanie ciągłość opieki. W tym obiekcie znajdują się gabinety, poczekalnia, pomieszczenia socjalne, łazienki.

Hospicjum stacjonarne to największy moduł w Domu Ojca Pio. To obiekt dla maksimum 32 osób terminalnie chorych, które potrzebują 24-godzinnej opieki i profesjonalnego sprzętu. W tym obiekcie znajdować się będą pokoje chorych, gabinety zabiegowe, magazyn apteczny, archiwa, zaplecze biurowe, a także kaplica.

Noclegownia z kolei to miejsce dla bezdomnych. Obiekt, w którym na noc mogą znaleźć miejsce osoby tego potrzebujące.

Tak, w wielkim skrócie, mogę opisać powstający Dom Ojca Pio.

Niemniej trzeba też podkreślić, że Dom Ojca Pio to DOM – na to słowo szczególnie pragnę zwrócić uwagę. To ma być dom dla każdej osoby tego potrzebującej, dom pełen ciepła, zapachu ciasta, chleba, miłości.

Sam budynek oczywiście nie wystarczy. Konieczny będzie też odpowiedni sprzęt i wyposażenie. To też pewnie niemałe kwoty, jakie trzeba pozyskać?

Kwoty, o których wcześniej mówiłam, to kwoty wraz z wyposażeniem. Oczywiście profesjonalny sprzęt to ogromny koszt. Część tego wyposażenia staramy się już zabezpieczać. Posiadamy dobrze funkcjonujący magazyn sprzętu, a w nim sprzęt niezbędny dla chorych.

Jak w takim razie można jeszcze wesprzeć Hospicjum św. Ojca Pio?

Każda forma wsparcia jest niezwykle cenna. Czy ta bezpośrednia w postaci wpłat na naszą rzecz środków finansowych, czy pomoc poprzez bezpłatne wykonanie prac w tym budowlanych, pomoc poprzez profesjonalną pracę zawodową, pomoc w postaci wpłat z 1%, pomoc poprzez udział w naszych akcjach, pomoc wolontariuszy, pomoc modlitewna.

A jak obecnie działacie? Jak radzicie sobie, nie mając jeszcze odpowiedniego budynku?

Na terenie powiatu pszczyńskiego działamy już 18 lat. Nasza siedziba mieści się od początku przy parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1. Tutaj jest nasze biuro, miejsce pracy i licznych spotkań poszczególnych zespołów. Nasze zespoły to:

1). Zespół medyczny, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy opiekujący się osobami terminalnie chorymi. Opieka ta sprawowana jest w domach osób chorych to tzw. hospicjum domowe.

2). Zespół niemedyczny – to grupa wolontariuszy, którzy wykonują masę prac wspomagających działalność hospicjum we wszystkich sferach tego wymagających, od pomocy u chorych, rodzin, po prace biurowe, kwesty, akcje, koncerty, zbiórki, akcje promocyjne np. w szkołach, czy wykonywanie dzieł artystycznych jako pamiątek na potrzeby hospicjum.

3). Zespół do prac w magazynie – to osoby dostarczające sprzęt do chorych na terenie całego powiatu pszczyńskiego, nie tylko chorych nowotworowych, ale wszystkich potrzebujących. Osoby te nie tylko dowożą sprzęt, montują go, odbierają, ale również konserwują, naprawiają, dezynfekują, dbają o magazyn, wypożyczają sprzęt na miejscu. To ogromna praca, wymagająca wielkiego zaangażowania.

4). Zespół młodzieżowy – to młodzież, tzw. wolontariusze akcyjni, którzy pomagają nam we wszystkich akcjach prowadzonych na zewnątrz, w kwestach czy koncertach. Zawsze możemy na nich liczyć i doprawdy są to wyjątkowe, wspaniałe osoby.

5). Zespół opieki nad osobami niesamodzielnymi – to grupa opiekunek, pielęgniarki, fizjoterapeuta i psycholodzy, terapeuci pomagający w domach osób niesamodzielnych. Zespół ten powstał w tym roku w związku z uruchomieniem nowego kierunku naszej działalności, mianowicie pomocy w domach osobom starszym, niesamodzielnym, które nie mogą być pozostawione same bez opieki.

Funkcjonowanie takiej organizacji jak nasza, w takim zakresie, to ogromna praca i wysiłek wielu osób zaangażowanych, chcących nieść pomoc i swe serce tym, którzy tego potrzebują, bezradnym, chorym, starszym. Nasze hospicjum to wspólnota wyjątkowych osób. Tu pracujemy, kierując się wartościami, wzajemnie się uzupełniamy, inspirujemy, wzbogacamy, wspieramy. Myślę, że tu każdy z nas się rozwija we właściwym dla siebie kierunku.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. Hospicjum św. Ojca Pio

Więcej informacji na temat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie można uzyskać na stronie internetowej: www.hospicjumojcapio.pless.pl

Pszczyna - najnowsze informacje

Rozrywka