środa, 24 sierpnia 2022 08:22

Zdradziły ich rachunki za wodę... Przekręt podatkowy na kilka milionów złotych

Autor Katarzyna Jamróz
Zdradziły ich rachunki za wodę... Przekręt podatkowy na kilka milionów złotych

Pracownicy Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowy w Krakowie (MUCS) przeprowadzili kontrolę celno-skarbową za lata 2018-2020 w spółce, która deklarowała działanie w SSE (Specjalnej Strefie Ekonomicznej).

Ich uwagę zwróciły niskie rachunki za odpady, energię i wodę dotyczące nieruchomości położonej na terenie SSE. Koszty mediów nie odzwierciedlały rozmiarów działalności. Jak się okazało, spółka przeniosła działalność poza strefę i nie powinna korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedsiębiorstwo zgodziło się z ustaleniami MUCS, złożyło korekty deklaracji za kontrolowany okres i kolejne lata podatkowe oraz wpłaciło zaległy podatek. A kwota była niemała - 7 mln zł plus odsetki za zwłokę.

Celem SSE jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i tworzenie miejsc pracy. Inwestorzy, którzy działają w strefach mogą skorzystać z wielu zachęt inwestycyjnych, w tym zwolnienia z podatku dochodowego.

– Fikcyjne działanie w strefie to oszukiwanie lokalnych społeczności i budżetu państwa. W grę wchodzą miliony złotych. Dlatego sprawdzanie, czy przedsiębiorcy ze stref wywiązują się z biznesowych zobowiązań w zamian za ulgi, jest ważną częścią naszej pracy

– mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Bożena Drabik.

Inf. Izba Administracji Skarbowej w Krakowie
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje