piątek, 25 czerwca 2021 12:02

Rada Miasta podjęła decyzję. Współpraca Tarnowa z Tarnopolem zawieszona

Autor Aleksandra Tokarz
Rada Miasta podjęła decyzję. Współpraca Tarnowa z Tarnopolem zawieszona

Podczas wczorajszej sesji tarnowscy radni miejscy zdecydowali o zerwaniu współpracy z Tarnopolem na Ukrainie. W tle sprawy maluje się decyzja radnych Tarnopola, wedle której uhonorowany patronatem nad miejscowym stadionem został Roman Szuchewycz. Jego postać budzi jednak w Polsce niemałe kontrowersje. Był on bowiem głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która była odpowiedzialna za masowe ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Za zawieszeniem współpracy głosowało na sesji 18 tarnowskich radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Radni jednocześnie wyrazili wolę dialogu ze stroną ukraińską na temat trudnej historii narodu polskiego i ukraińskiego.

Głosowanie na tej treści uchwała to efekt wniosku, jaki do prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli wnieśli w marcu poseł Konfederacji Krystian Kamiński oraz szef  tarnowskich struktur Konfederacji i Ruchu Narodowego Czesław Kwaśniak.  Ich zdaniem należało zareagować na uchwałę ukraińskich radnych, którzy czcząc Romana Szuchewycza jako bohatera walki o wolność Ukrainy zapomnieli jednak, że był odpowiedzialny za mordy na tysiącach Polaków podczas pamiętnej rzezi wołyńskiej.

Więcej na ten temat w artykule:

Tarnów zerwie współpracę z ukraińskim Tarnopolem? W tle nazwisko zbrodniarza
Czy Tarnów pójdzie śladami Zamościa i zerwie współpracę z ukraińskim miastem Tarnopol? W tle sprawy maluje się decyzja radnych Tarnopola, wedle której uhonorowany patronatem nad miejscowym stadionem został Roman Szuchewycz. Jego postać budzi jednak w Polsce niemałe kontrowersje.

Czesław Kwaśniak na swoim Facebookowym profilu podziękował tarnowskim radnym miejskim oraz prezydentowi Ciepieli za taką właśnie postawę i przypomniał skąd wziął się pomysł uchwały Rady Miejskiej Tarnowa.

Rozmowy posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego i lokalnych działaczy Ruchu Narodowego z Prezydentem Tarnowa Panem Romanem Ciepielą oraz wspólna konferencja prasowa dały pozytywne zakończenie sprawy związanej z nazwaniem stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii – powiedział Czesław Kwaśniak. – W  dniu dzisiejszym Rada Miasta Tarnowa podjęła uchwałę o zawieszeniu współpracy z Tarnopolem. W imieniu posła i swoim pragnę podziękować Prezydentowi i radnym Miasta Tarnowa za godną postawę.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje