wtorek, 16 marca 2021 10:54

Tarnów zerwie współpracę z ukraińskim Tarnopolem? W tle nazwisko zbrodniarza

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów zerwie współpracę z ukraińskim Tarnopolem? W tle nazwisko zbrodniarza

Czy Tarnów pójdzie śladami Zamościa i zerwie współpracę z ukraińskim miastem Tarnopol? W tle sprawy maluje się decyzja radnych Tarnopola, wedle której uhonorowany patronatem nad miejscowym stadionem został Roman Szuchewycz. Jego postać budzi jednak w Polsce niemałe kontrowersje. Był on bowiem głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która była odpowiedzialna za masowe ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Ta decyzja była powodem, dla którego z współpracy z Tarnopolem zrezygnował Zamość. Czy Tarnów podejmie te same kroki? Zdecydowanej reakcji domaga się Dariusz Niemiec, działacz Solidarnej Polski, który skierował do prezydenta Romana Ciepieli list w tej sprawie. - Apeluję w nim o podjęcie zdecydowanej reakcji. Jej brak będzie oznaczał przyzwolenie. Milczenie w tej sprawie będzie oznaczało zgodę na gloryfikowanie kata Polaków! - napisał na Facebooku. - Należy z całą mocą potępić haniebne zachowanie ukraińskich radnych, ponieważ nowy „patron” wzmiankowanego stadionu jako główny dowódca UPA jest w sposób bezpośredni odpowiedzialny za akceptację rzezi wołyńskiej jako działań wymierzonych w polską ludność cywilną. Był on także między innymi organizatorem zbrodniczej, ludobójczej czystki etnicznej dokonanej na polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej.

Tymczasem Roman Ciepiela wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie oceny działania tarnopolskich radnych. Po otrzymaniu odpowiedzi ma ją przedstawić tarnowskim radnym i wspólnie mają podjąć kolejne decyzje.

Młyn Szancera będzie zabytkiem. Minister kultury podtrzymuje decyzję
Młyn Szancera zostanie wpisany do rejestru zabytków. Decyzja małopolskiego konserwatora zabytków została podtrzymana przez ministra kultury.

Stanowisko IPN jest już jednak znane. - Roman Szuchewycz, jako przywódca OUN, należał do szczególnie gorących zwolenników brutalnej czystki i fizycznej likwidacji ludności polskiej - podkreślono. - Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA. Ta antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich miała charakter ludobójstwa - podał IPN, przypominając, że w latach 1943-1945 UPA zamordowała ok. 100 tys. Polaków.

Jak poinformował PAP, w związku z decyzją Tarnopola o upamiętnieniu Szuchewycza wizytę w tym mieście miał odwołać ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Jaką decyzję podejmie Tarnów?

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje