niedziela, 28 lutego 2021 21:56

Ranking najbardziej zielonych miast świata. Który jest Kraków? Nie zgadniecie

Autor Tomasz Stępień
Ranking najbardziej zielonych miast świata. Który jest Kraków? Nie zgadniecie

Najbardziej zielonym miastem w Europie jest Wilno. Na świecie Charlotte w Karolinie Północnej w USA. A Kraków? Nie jest źle – jest w pierwszej dziesiątce.

Miasto zajęło trzecie w Europie i piąte miejsce na świecie w rankingu, stworzonym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast na świecie znalazły się: Charlotte, Durban, Wilno, Dortmund, Kraków, Stuttgart, Austin, Wurzburg, Zurych i Heidelberg. W rankingu oprócz Krakowa znalazły się także inne duże polskie miasta: Wrocław (na szesnastej pozycji), a zaraz za nim Warszawa (na miejscu siedemnastym).

– Bardzo cieszymy się z wysokiej noty w rankingu jeśli chodzi o stopień zazielenienia miasta – skomentował Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. – Piąte miejsce, szczególnie wśród tak trudnej konkurencji – bo rzeczywiście Warszawa, Wrocław czy w ogóle miasta z całego świata, w których fantastycznie się żyje – są daleko za nami, więc na pewno nas cieszy – dodał Kempf.

Metodologia badania polegała na wykorzystaniu obrazów satelitarnych oraz wizji komputerowej do oceny zielonej powierzchni miasta. Zgodnie z szacunkami, ok. 36 proc. powierzchni Krakowa zajmują drzewa, a 20 proc. trawa.

Badanie pokazało, że w Krakowie na mieszkańca przypada ponad 207 m² terenów zielonych. Dla porównania, w Pradze jest to ok. 180 m².

– Podchodzimy do rankingu z pokorą i wiem, że to nie są wyłącznie tereny dostępne dla mieszkańców. Są to również tereny, które są na przykład ogrodami przyklasztornymi. Ale pamiętajmy, że odnosi się to do wszystkich ocenianych miast – mówi Piotr Kempf. – Cieszy nas to, że mimo intensywnego rozwoju, jaki  obserwujemy w Krakowie, nadal terenu zielonego mamy sporo – dodaje.

Najbardziej zielone miasta w Europie:

Kraków prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, poprzez podejmowanie działań mających zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom. Tylko od 2015 r. miasto pozyskało 105 hektarów działek z przeznaczeniem pod zieleń za kwotę ponad 135 mln zł. Celem Krakowa na kolejne lata jest pozyskiwanie działek z przeznaczeniem pod zieleń tam, gdzie jest jej niewiele. Założenie jest takie, by każdy krakowianin mógł znaleźć się w parku, na skwerze lub łące w krótkim czasie od wyjścia z domu czy mieszkania.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje