poniedziałek, 11 października 2021 09:35

Regeneracja wtryskiwaczy – czym jest i ile kosztuje?

Autor Artykuł sponsorowany
Regeneracja wtryskiwaczy – czym jest i ile kosztuje?

Uszkodzone lub zużyte wtryskiwacze mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla funkcjonowania silnika i całego układu, dlatego też nie warto ignorować symptomów. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że niesprawne wtryski wcale nie oznaczają kosztownej, czasochłonnej wymiany tych elementów na nowe. Obecnie coraz popularniejsza jest równie skuteczna jak wymiana metoda regeneracji wtryskiwaczy, która w skuteczny sposób może przywrócić im pełną sprawność. Czy to kosztowna usługa? Jak przebiega regeneracja wtryskiwaczy? Przeczytaj więcej informacji poniżej!

Działaj szybko – nie warto lekceważyć pierwszych objawów uszkodzenia wtryskiwaczy

Regeneracji powinny zostać poddane wtryskiwacze już przy pierwszych symptomach ich nieprawidłowej pracy – zużycia lub uszkodzenia. Dalsze użytkowanie samochodu z niesprawnymi wtryskami sprawi, że ich regeneracja będzie droższa, a całkowite koszty mogą dojść nawet do kilkunastu tysięcy złotych! Najlepiej zatem działać od razu, co zapobiegnie zwiększaniu kosztów. Szybka regeneracja, już po zauważeniu pierwszych objawów, to gwarancja niskiej ceny i możliwości powrotu do pełnej sprawności wtryskiwaczy. Nie czekaj, aż staną się bezużyteczne! Im mniej zużyte wtryskiwacze, tym łatwiej, szybciej i taniej możemy doprowadzić je do odpowiedniego stanu.

Cena regeneracji wtryskiwaczy zależy bowiem od stopnia ich zużycia oraz od powstałych już konsekwencji ich niesprawności. Im bardziej uszkodzone lub zużyte wtryski, tym większe następstwa, i tym więcej części do wymiany: oprócz wymiany wtryskiwaczy i ich podzespołów, kolejne mogą być do wymiany filtr paliwa oraz filtr pompy wtryskowej. Czasem dochodzi nawet do zatarcia silnika czy uszkodzenia turbosprężarki i tłoka w silniku i powstanie tzw. „dziury”. To już znacznie bardziej poważne uszkodzenia i znacznie wyższe koszty!

Najlepiej zatem od razu udać się na diagnozę i sprawdzić, co się dzieje. Jeśli szybko wykryjemy niesprawne wtryskiwacze, możemy błyskawicznie zaradzić dalszym konsekwencjom. Szczególnie jest to ważne przy „opiłkowaniu” – warto wiedzieć, że im dłużej eksploatujesz samochód z opiłkami w układzie, tym większe zniszczenia zostaną spowodowane.

Diagnoza stanu wtryskiwaczy w samochodzie

Aby zdiagnozować stan wtryskiwaczy i sprawdzić, czy uległy uszkodzeniu, na stacji diagnostycznej lub w wykwalifikowanym punkcie serwisowym korzysta się z chwytaków, by zdemontować je z samochodu. Choć zazwyczaj jest to prosta czynność, w niektórych modelach samochodów (np. Opel Vivaro) wtryski zostały zabezpieczone, a w takim wypadku mogą zostać wyciągnięte jedynie z zastosowaniem specjalnej prasy. Potrzebna jest do tego odpowiednie zaplecze technologiczne i wykwalifikowany, doświadczony pracownik. Dlatego tak ważne jest wybranie firmy z doświadczeniem, która specjalizującą się w regeneracji wtryskiwaczy, posiada odpowiednie certyfikaty i atesty oraz odpowiednie narzędzia (m.in. mikroskop do oceny zanieczyszczeń oraz maszyna do czyszczenia ultradźwiękami). Do tego, wykwalifikowany personel to podstawa, tak samo jak... sterylność i czystość.

Jak przebiega regeneracja wtryskiwaczy?

Regeneracja wtryskiwaczy składa się z kilku etapów:

  • Wstępnie sprawdzenie wtrysków i rozmontowanie ich na poszczególne podzespoły i elementy,
  • Przeczyszczenie każdej elementarnej części ultradźwiękami,
  • Dokładne czyszczenie pod zwiększonym ciśnieniem i temperaturę (80 stopni), z dodatkiem specjalnego detergentu,
  • Sprawdzenie i (jeśli to konieczne) wymiana uszczelnień wewnętrznych,
  • Zmontowanie wtryskiwaczy w całość,
  • Wymiana uszkodzonych i niesprawnych podzespołów; które uległy uszkodzeniu lub zużyciu,
  • Przeprowadzenie koniecznych testów: testu rozpylenia, Common Rail czyli testu porównawczego dawek wtryskowych i przelewów, testu ciśnienia otwarcia, oraz pomiaru obwodu elektrycznego.

Ponieważ wyeksploatowane wtryskiwacze w każdym przypadku mogą wyglądać i zachowywać się inaczej, tak ważne jest udanie się do wykwalifikowanego punktu serwisowego. W praktyce bowiem spotykamy się z różnymi przypadkami: wtryskiwacze mogą być w różnym stanie technicznym, o różnym stopniu eksploatacji, z różnymi uszkodzeniami, mogą również posiadać wady ukryte. Wciąż nie jesteś przekonany? Mamy przykład tego, jak ważne jest doświadczenie obsługi i odpowiedni sprzęt: wystarczy minimalne pęknięcie podzespołu wtryskiwacza, aby uległo ono rozszczelnieniu i poważnemu uszkodzeniu podczas działania wysokiej temperatury. Podczas regeneracji wtryskiwaczy, przy zimnym silniku, takie uszkodzenie nie zostanie zweryfikowane ani zauważone! Dlatego tak istotne są końcowe testy oceniające szczelności dynamikę procesu wtryskiwania, które przeprowadzić może jedynie wykwalifikowana firma.

Kolejna sprawa to gwarancja na zregenerowane części – zazwyczaj porządne firmy udzielają 12 miesięcznej gwarancji. Warto również dopytać, czy do zregenerowanych elementów dołączone zostaną odpowiednie wydruki z pomiarami, które pozwolą sprawdzić wyniki testów oraz uzyskane parametry. Powinna zostać dołączona również instrukcja montażu. Test wtrysków, aby był w pełni wiarygodny, powinien odbyć się na specjalnym stole probierczym, od renomowanego producenta. Komputerowych pomiarów bowiem nie da się oszukać i możesz mieć wtedy pewność poprawnie wykonanej usługi. Kolejnym ze standardów wysokiej jakości regeneracji wtryskiwaczy jest dołączenie do nich nowego oringu i miedzianej podkładki - sprawia to, że wtryskiwacz jest od razu gotowy do montażu.

Sprawdzona firma to również zabezpieczenie się na przyszłość i pewność, że w przypadku reklamacji, firma szybko rozwiąże wszelkie problemy z korzyścią dla klienta.

Regeneracja wtryskiwaczy to skomplikowany proces, zaufaj sprawdzonej firmie!

Szukając firmy, której powierzysz wtryskiwacze do odpowiedniej regeneracji, sprawdź, czy posiada odpowiednie zaplecze techniczne i konieczny sprzęt, a także doświadczonych, wykwalifikowanych w tej dziedzinie pracowników. Tylko to da Ci pewność, że usługa zostanie przeprowadzona prawidłowo i skutecznie, bez pominięcia żadnej usterki. W innym wypadku nawet „zregenerowane” wtryskiwacze nie będą funkcjonować poprawnie, powodując coraz to większe zniszczenia również w innych częściach układu.

Czy sprawdzona, wykwalifikowana firma oznacza od razu ogromne koszty? Wcale nie! Uwierz, że cena regeneracji jest atrakcyjna, o ile od razu i w porę zareagujesz na pierwsze symptomy niesprawnych wtryskiwaczy. Udaj się na diagnozę i nie dopuść do zniszczenia silnika i spustoszeń w układzie! To zapewni Ci sprawne funkcjonowanie samochodu, i niskie koszty regeneracji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertę i jej szczegółami na stronie www.regeneracja-wtryskiwaczy.com.pl

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka