poniedziałek, 15 maja 2023 07:32

Rehabilitacja po szyciu łąkotki

Autor Artykuł sponsorowany
Rehabilitacja po szyciu łąkotki

Zabieg artroskopowego szycia łakotki pomimo swojej minimalnej inwazyjności powoduje dolegliwości bólowe oraz deficyty ruchowe stawu kolanowego. Dlatego tak istotne jest rozpoczęcie pracy z fizjoterapeutą. Rehabilitacja domowa umożliwia dotarcie do każdego pacjenta i udzielnie wczesnej pomocy.

Jak wygląda rehabilitacja po szyciu łąkotki

Plan rehabilitacji ustala indywidualnie do sytuacji pacjenta doświadczony fizjoterapeuta. Rehabilitacja po szyciu łąkotki musi odzwierciedlać stan psychofizyczny pacjenta, oraz uwzględnić metodę zastosowana podczas operacji. Dolegliwości bólowe, obrzęk kolana oraz zakres ruchu to przede wszystkim cele wczesnej rehabilitacji.

Poprzez pracę manualna fizjoterapeuta usuwa obrzęk powodujący nie tylko ból, ale i rozciąganie aparatu więzadłowego stabilizującego kolano. W odciążeniu rozpoczyna się praca nad ruchowością stawu kolanowego w bezpiecznym dla niego zakresie, unikając nadmiernego zgięcia oraz ruchów skrętnych.

Na dalszym etapie, kiedy możliwe jest już obciążanie operowanej kończyny włączane są ćwiczenia funkcjonalne, czynne, operowe budujące prawidłową masę mięśniową oraz utrzymującą fizjologiczny zakres ruchu w kolanie niezbędny do prawidłowego wzorca chodu.

Jak długo w trakcie rehabilitacji domowej zrasta się szyta łąkotka?

Uzyskanie zrostu szytej łąkotki może trwać od 6 do nawet 12 miesięcy uzależnione jest to od rodzaju uszkodzenia i nie chodzi jedynie o jego typ i rozległość, ale przede wszystkim miejsce, w jakim łąkotka uległa uszkodzeniu. Niestety nie wszystkie rejony łakotki są dobrze ukrwione i unaczynione, a w niektórych przypadkach nie możliwe jest uzyskanie zrostu.

W takich sytuacjach może wystąpić konieczność usunięcia łakotki a na jej miejsce implantacji sztucznej zastępującej łakotkę pacjenta. W trakcie rehabilitacji domowej prowadzi się techniki drenażowe, które mają na celu poprawę przepływu krwi i substratów energetycznych w kolanie a tym samym dla samej łakotki.

Kiedy można obciążać nogę po szyciu łąkotki w przebiegu rehabilitacji domowej?

W zależności od techniki operacyjnej oraz dolegliwości bólowych obciążanie kończyny następuje między 2 a 8 tygodniem po operacji. Czas ten zależy od stanu stawu kolanowego, jego stabilności, poziomu gojenia łąkotki i dolegliwości bólowych towarzyszących pacjentowi. Nie oznacza to oczywiście, że przez kilka tygodni pacjent ma poruszać się na wózku, powinien chodzić ustalając poziom obciążenia kończyny ze swoim fizjoterapeutą. Rehabilitacja domowa po szyciu łakotki umożliwia szybką pionizację i naukę prawidłowego chodu na każdym etapie terapii.

Jak chodzić po szyciu łąkotki?

W początkowym etapie, kiedy pacjent nie powinien w ogóle obciążać operowanej kończyny fizjoterapeuta uczy pacjenta chodu markowanego o kulach. Z czasem stopniowo według zaleceń i poprawy stabilności kolana oraz gojenia się łakotki po szyciu w trakcie procesu rehabilitacji domowej fizjoterapeuta będzie uczył stopniowego obciążania operowanej kończyny. Podczas nauki doświadczony fizjoterapeuta zwróci uwagę na prace stopy i całej kończyny, aby w jak największym stopniu wyeliminować zaburzenia wzorca chodu.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka