poniedziałek, 29 listopada 2021 10:14

Rekuperator - czym jest i do czego służy?

Autor Artykuł sponsorowany
Rekuperator - czym jest i do czego służy?

Rekuperator — czym jest i do czego służy?

Zastanawiasz się czym jest rekuperator i jak możesz go wykorzystać? Mówiąc najogólniej, jest to urządzenie, które pozwala na odzysk ciepła. Centralna wentylacja z odzyskiem ciepła pomaga zmniejszyć nakłady, które ponosi się na ogrzewanie budynku. Rosnące ceny za energię, bez względu na to, z jakiego źródła opału korzystamy, zachęcają do tego, aby poszukiwać energooszczędnych rozwiązań. Technologiczne umożliwienie odzyskiwania ciepła powoduje odczuwalne zoptymalizowanie wydatków ponoszonych na ogrzewanie budynku.

Wymiana ciepła — na czym dokładnie to polega?

Cyrkulacja powietrza polega na wywiewaniu powietrza z wnętrza budynku. Wymiennik ciepła ma za zadanie odzyskać temperaturę z powietrza wywiewanego. Przy dobrej izolacji budynku proces ten minimalizuje straty i pozwala na optymalizację wymiany powietrza. Podczas wentylacji skupiamy się na tym, aby pozbyć się zużytego, zastanego powietrza, które nie ma już takiej mieszanki gazów i właściwości, jak świeże. Jednak nadal można odzyskać z niego ciepło.

Wentylacja mechaniczna pozwala na stały dostęp świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Jednak i ten proces można usprawnić, stosując system rekuperacji. Rekuperator dodany do całej instalacji wentylacyjnej, sprawia, że powietrze nawiewana do środka jest na tyle ogrzane, że nie wymaga już znacznych zabiegu mających nadać mu pożądaną temperaturę.

Dlaczego warto zainteresować się odzyskiem ciepła?

Zastosowanie wymiennika ciepła budzi kontrowersje, ponieważ jest dodatkowym kosztem, który trzeba ponieść, wyposażając budynek we wszystkie niezbędne urządzenia. Rekuperator, to jednak nie tylko koszt, ale inwestycja, która po czasie się zwraca. Odzysk powietrza nawiewanego znacznie podnosi komfort cieplny w budynku. Przede wszystkim, korzystając z niego nie trzeba otwierać okien, aby wpuścić świeże powietrze, tym samym nie generujemy strat grzewczych. Sprawność odzysku ciepła powoduje, że budynek staje się bardziej ergonomiczny, a korzystanie z niego ekologiczne. Strumienie powietrza zyskują właściwą cyrkulację.

Pomimo że rekuperacja staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, to wiele osób wciąż zastanawia się, dlaczego ten system wentylacji powietrza jest lepszy niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Siła nowoczesnego rozwiązania tkwi przede wszystkim w tym, że wykorzystuje ona oba strumienie powietrza. Budowa wymiennika ciepła pozwala na usprawnienie procesu wentylacji wewnątrz budynku. Montaż rekuperatora optymalizuje więc wymianę powietrza bez generowania strat energii.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka