sobota, 20 kwietnia 2024 08:00

Remontują Bazylikę Mariacką (ZDJĘCIA)

Autor Katarzyna Domagała
Remontują Bazylikę Mariacką (ZDJĘCIA)

Od kilkunastu dni wieża hejnałowa na Bazylice Mariackiej jest pokryta rusztowaniami. Trwa bowiem konserwacja elewacji wież kościoła. Co ciekawe, poprzednią taką konserwację prowadzono około 25 lat temu.

Stan techniczny cegły i spoiny na większości powierzchni jest dobry, wymianie podlegać będą tylko pojedyncze elementy. Dużo gorszy stan estetyczny prezentuje kamieniarka z białego wapienia, której łączenie z cegłą było znakiem firmowym monumentalnej architektury małopolskiej doby gotyku – informuje  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Kościół Mariacki w trakcie remontu elewacji / Fot.: Biuro SKOZK

Aktualnie trwa czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej. Jest ona znacznie mniej inwazyjna niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów.

Nowiny z krakowskiego Rynku. Wieżę hejnałową bazyliki Mariackiej w Krakowie zna każdy Polak – jeżeli nie z widzenia, to...

Opublikowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa Czwartek, 18 kwietnia 2024

Remont obejmuje konserwację elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską. Koszt renowacji to ok. 5,5 mln zł. 80 proc. kosztów ponosi SKOZK, z kolei 20 proc. bazylika.

Fot.: Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka