środa, 19 sierpnia 2020 14:09

Rodzaje nici dentystycznych

Autor Artykuł sponsorowany
Rodzaje nici dentystycznych

Szczotkujesz zęby dwa razy dziennie, a do tego starasz się unikać słodkich, niszczących zęby produktów? To bardzo dobrze, należą ci się brawa. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że to nie wystarczy, by móc utrzymać jamę ustną w odpowiedniej kondycji? Niestety żadna, nawet najnowocześniejsza szczoteczka nie potrafi usuwać codziennych nalotów z miejsc trudno dostępnych, w tym przestrzeni międzyzębowych. Dlatego też wymyślono nić dentystyczną – ten przyrząd pomaga zadbać o wszystkie newralgiczne obszary w jamie ustnej, i tym samym uchronić się nam przed próchnicą i paradontozą.

Dwie wspomniane wyżej choroby – próchnica i paradontoza – to przypadłości odpowiednio 90% i 70% naszych rodaków. Tak zatrważające statystyki nie stanowią przypadku. Większość Polaków nie dba o czystość przestrzeni międzyzębowych, wychodząc z błędnego przekonania, że samo obmycie jamy ustnej przy pomocy szczoteczki do zębów dwa razy na dobę wystarczy. Niestety podobne myślenie jest opłakane w skutkach.

Dlaczego korzystanie z nici dentystycznej jest tak ważne?

To, czy ktoś nitkuje zęby, dostrzec nietrudno – u osób niekorzystających z nici dentystycznej łatwo można zauważyć osad, przebarwienia i kamień nazębny, nagromadzony w szczelinach i przestrzeniach między zębami. Częstym objawem lekceważenia nitkowania są także zaczerwieniania i zapalenia dziąseł.

Jak należy korzystać z nici dentystycznej?

Według specjalistów nitkowanie to czynność, którą powinniśmy wykonywać przynajmniej raz dziennie, choć najlepiej używać nici przed każdym szczotkowaniem. Jak to zrobić, aby skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, i jednocześnie uniknąć podrażnień?

Każdorazowo przed przystąpieniem do nitkowania należy umyć dokładnie dłonie – takie postępowanie pozwoli nam zniwelować ryzyko ewentualnego przeniesienia bakterii z brudnych rąk do jamy ustnej. Po zdezynfekowaniu dłoni należy odciąć około 50-centymetrowy kawałek nici i nawlec go na środkowe bądź wskazujące palce obu dłoni, przytrzymując sobie nitkę kciukami. Na jednym,, dowolnym palcu należy zostawić sobie niewielki kawałek nitki – później będziemy nawlekać na niego zużytą nić, a na drugim pozostałą jej część.

Nawiniętą i napiętą nitkę należy ostrożnie wprowadzić w interesującą nas przestrzeń międzyzębową aż do poczucia oporu. Nić trzeba prowadzić tuż przy zębie i wykonywać nią powolne, uważne ruchy od góry do dołu. Na pozostawiony sobie wcześniej, przeznaczony do tego palec cały czas musimy nawlekać zużytą część nici, a z drugiego palca ciągle należy ją odwijać.

Rodzaje nici dentystycznych

Liczba dostępnych w sklepach nici dentystycznych jest naprawdę spora i niejednemu użytkownikowi potrafi przysporzyć bólu głowy. Zawsze w takich sytuacjach pojawia się to samo pytanie: który produkt wybrać? Oczywiście to w dużej mierze kwestia indywidualna, jednak nić, na jaką się zdecydujemy, powinna łatwo wchodzić w przestrzenie międzyzębowe i odpowiadać na nasze potrzeby – zarówno smakowe, jak i zdrowotne. Jeśli do końca nie wiemy, na jaki produkt się zdecydować, zawsze możemy zasięgnąć w tej sprawie rady stomatologa.

Obecnie na rynku znajdziemy nici dentystyczne:

  • Nici dentystyczne woskowane – pokryte są cienką warstwą wosku, który ułatwia rozprowadzanie nici po przestrzeni międzyzębowej. Szczególnie polecane osobom z ciasno stłoczonymi zębami.
  • Nici dentystyczne niewoskowane – klasyczne nitki, najczęściej o cienkiej, nylonowej formie. Zazwyczaj wykonane z około 35 splecionych włókien.
  • Nici dentystyczne wybielające – nici stworzone z myślą o osobach, które chcą usunąć barwiący osad ze wszystkich trudno dostępnych obszarów. Posiadają ziarnistą strukturę, skuteczne szczególnie przy stosowaniu wraz z wybielającymi pastami i płynami do płukania ust.
  • Nici dentystyczne z fluorem – dzięki nasączeniu tym pierwiastkiem, nitki zapewniają nam dodatkową ochronę przed próchnicą.
  • Nici dentystyczne miętowe – za sprawą dodatku mięty lepiej smakują, co czyni nitkowanie procesem dużo przyjemniejszym. Tego typu nici świetnie również odświeżają oddech.
  • Nici dentystyczne pęczniejące – to wyjątkowe nici, polecane szczególnie osobom, które mają problem z właściwym operowaniem nicią, bądź dopiero zaczynają nitkować zęby. Pęcznieją pod wpływem śliny, czyli rozszerzają się, co zwiększa bezpieczeństwo czyszczenia i pozwala objąć większy obszar zęba.

Ceny nici dentystycznych

Nitkowanie nie jest czynnością łatwą, jednak jeżeli już uda nam się opanować właściwą technikę korzystania z nici, nie powinniśmy mieć większych problemów z usuwaniem przy jej pomocy naleciałości z miejsc trudno dostępnych. W nić dentystyczną powinien zaopatrzyć się każdy, bez względu na wiek, stan jamy ustnej, czy zdolności manualne.

To, ile będziemy musieli zapłacić za daną nić, jest oczywiście zależne od jej rodzaju (zwykle najdroższe są nici wybielające, a najtańsze te klasyczne), długości, materiału wykonania, oraz firmy. Najtańsze nici dentystyczne możemy nabyć już za niewiele ponad 5 złotych, jednak te najdroższe, specjalistyczne, od rekomendowanych producentów, potrafią kosztować nawet czterokrotnie więcej. Nitki dentystyczne możemy nabyć zarówno w aptekach, drogeriach, jak i sklepach internetowych z artykułami do pielęgnacji jamy ustnej.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka